Ekonomi

Türkiye’de bir ilk; safran üretim girişimi finanse edildi

SAFFON-A Tarım A.Ş. Girişim şirketinin kuruluşu adına fontar kapsamında geliştirilen büyük çaplı safran üretim projesi SAFFON-A, hisse bazlı bir kitlesel fonlama türü oldu. Proje, Fundbulucu’nun tarımsal üretimin finansmanında kitlesel fonlama modelini kullanmak için hayata geçirdiği fonTAR’ın üçüncü atılımıdır. Şirket hisselerinin %70’inin yatırımcılara sunulduğu yatırım türünde 15 milyon TL’lik fon talep eden SAFFON-A’nın temel hedefleri, ülkemizdeki safran üretim alanlarını genişletmek ve milli olarak safran üretimi yapmaktır. ve uluslararası.  Pazarda güçlü bir oyuncu olmak.

Tarımsal üretimin finansmanında kitlesel fonlama sisteminin kullanıldığı fonbulucu tarafından geliştirilen fonTAR finansman ve yatırım modelinin ikinci projesi SAFFON-A lanse edildi.

Dünyanın en değerli baharatı olarak bilinen; Gıda dışında ilaç, kozmetik, kimya gibi lokomotif branşlarda da kullanılır; Başta ülkemiz olmak üzere tüm dünyada büyük pazar açığı olan safranın üretimi için kolları sıvayan girişim, şirketin yüzde 70 hissesinin tedarikiyle 15 milyon TL’lik bir fona ulaşmayı hedefliyor. . Bu kampanya ile SAFFON-A Tarım A.Ş.’nin kurulması, üretim hazırlıklarının yapılması ve her biri dörter yıllık üç aşamalı bir üretim döngüsü planlanmaktadır. Birinci devrede 100 dekarda, ikinci devrede 500 dekarda ve üçüncü devrede 1000 dekarda safran yetiştirmeyi hedefleyen SAFFON-A, birinci devrenin ikinci yılından itibaren her yıl düzenli temettü dağıtacak. Ülkemizdeki en büyük safran tarlasını kurarak sürdürülebilir bir model oluşturmaya hazırlanan işletmenin yatırım türü fon bulucu platformunda 2 Mayıs Salı günü başlayacak.

“Ülke genelinde safran üretimini belli bir noktaya getirmeyi başardık”

Proje hakkında konuşan SAFFON-A Kurucu Ortağı Serhat Kartal, “Şu anda Eskişehir’de 10 dönümlük bir alanda safran üretimi yapan grup üyelerimizin en büyük hedefi; yatırımcılarımızla birlikte safran ve safran ürünlerini üretmek, üretimi hakkında bilinç ve bilgi oluşturmak, Ar-Ge çalışmaları sonucunda oluşacak katma değerli eserler için hammadde üretmektir. Ekibimiz safran yetiştiriciliği ve organik gübre konusunda akademik ve teknik deneyime sahiptir. Safran üretiminin yaygınlaştırılması için Safranbolu’da ve farklı illerde faaliyet gösteren üyelerimizin üstün gayretleri ile ülkemizde safran ve aromatik bitki yetiştiriciliği belli bir düzeye ulaşmaya başlamıştır. Proje finanse edilirse kısa sürede uluslararası standartlarda safran ihraç etmeyi planlıyoruz. Uzun vadeli hedeflerimizden biri de safran üretimi ve hasadı ile ilgili Ar-Ge çalışmalarını hızlandırmak ve dünya pazarında safran üreten rakiplerin önüne geçmek.”

Tüm dünyada Red Gold olarak adlandırılır.

Fundbulucu Kurucu ve CEO’su Hakan Yıldız, “Safran, safranın üretildiği ve ticaretinin yapıldığı her ülkede Kırmızı Altın olarak adlandırılan, çok pahalı, ihracat potansiyeli yüksek, çok taraflı bir çalışmadır. Ülkemiz topraklarının safran yetiştiriciliğine uygun olması ve lojistik avantajımız da işletmemizin çok ciddi bir atılım yaptığını gösteriyor. Şirketimizin toplam 1000 dekar alanda üretmeyi planladığı safranın yanı sıra taahhüt şirketimiz safran soğanı gibi yan ürünlerini de ulusal ve uluslararası pazarlarda satışa sunacaktır. Bu yan ürünler de ülkemizde tarımın yaygınlaştırılması amacıyla çıktı olarak fason üretime geçmek isteyen girişimcilere satılacak. Ayrıca tescili yapılmış, kalibre edilmiş, temiz, üretilmiş ve sağlam bir şekilde ambalajlanmış yardımcı işlerin yurt dışına ihracat amacına katkı sağlaması beklenmektedir. Çünkü hem ülkemizde hem de uluslararası pazarlarda güvenilir tohum safran soğanı bulmak en değerli sorunlardan biridir. Bir diğer değerli sorun ise safran üreten ülkelerin ikincil ve ana işlerinde Ar-Ge eksikliklerinin olmasıdır. Bu sorunlara da çözümler sunan girişimimizin, yatırımcılarımız ve paydaşlarımızla birlikte yüksek verimli safran üreterek birlikte kazanılacak bir model kuracağına inanıyoruz” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu