Haber

Bursa Osmangazi’ye bağlı Çırpan Mahallesi sakinleri Suriyelilerden şikayetçi oldu

Ahmet GÜNAY – Musa YEŞİLDAĞ – Herkes Duysun / BURSA (İGFA) –Herkes Duysun kategorisinde yayınlandı ‘Mahallemin Muhtarları’ programı kapsamında bu hafta Bursa’nın Osmangazi ilçesine bağlı Çırpan Mahallesi’nin sorunları ve sıkıntıları konuşuldu.

Mahalle halkı ve esnaf, Suriyeli mültecilerin yaşadığı sorunlardan sık sık şikayetçi oldu.

Çırpan İlçesi’nde bir vatandaş Herkes Duysun mikrofonuna yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “Güvenlik sorunu var. Kimliği belirsiz kişiler parkta dolaşıyor. “İnsanların can güvenliği kalmamıştır” dedi.

Mahalle Esnafları da, “Sorunlarımızın başında Suriyeliler geliyor. Mahallede kentsel dönüşüm bekliyoruz ve uyuşturucu bağımlılarından şikayetler geliyor. Şu anda okullarımızın en büyük sorunu Suriyeliler. Çocuğumu kaydettirdim ama çocuğum kayıt olmadığını söylüyor. Okullara kayıt ikiye katlandı. “Yirmi beş yıldır bu mahallede oturuyorum ve çocuğumu okula götürmüyorlar.” söz konusu.

“KENTSEL DÖNÜŞÜM BEKLİYORUZ”

Çırpan Mahalle Muhtarı Yusuf Demir, yaptığı açıklamada, yerel yönetimler tarafından sorunların hızlı bir şekilde giderilebildiği, eksikliklerin hızla giderildiği bir mahalle olduğunu belirterek, “Son dönemde yerleşim yerindeki kişilerin değişmesiyle birlikte mahalleler de yenilenmeye başladı. sorunlar artmaya başladı. Sorunlarımızın ortasında sokaklarımızda çok sayıda rent a car mağazası var.” Kiralık araçlı apartmanlarda yaşayanlar, rent a car sahiplerinin tehditleri nedeniyle araçlarını evlerinin önüne park edemiyor, mahalledeki esnafın %98’i Suriyeli esnaf, muhtar olarak da esnafın yanına gidemiyorum, oturun, bir fincan çay içirin veya sohbet edin. “Bilmiyorsunuz, dili anlamıyorsunuz. Böyle bir sorunumuz var. Bir şeye ihtiyacınız olduğunda gidip bir Suriyeliden alamıyorsunuz. Çünkü sattıkları eserlerin hepsi kendilerine özgü, ilgili. Halep ve Şam bölgesine kentsel dönüşüm bizim için çok uygun bir şey olacak” dedi.

haberceltik.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu