Ekonomi

Yeni Zelanda Merkez Bankası Başkanından kripto para birimlerine sert eleştiri

Yeni Zelanda Merkez Bankası Başkanı Adrian Orr, bitcoin ve stabilcoin’leri sert bir şekilde eleştirdi ve onları ne bir değişim aracı, ne bir değer deposu ne de bir hesap birimi oldukları için “en büyük yanlış isim” olarak tanımladı. 12 Şubat’ta parlamentonun finans komitesi önünde yaptığı konuşmada Orr, stablecoin’lerin itibari paranın yerini tutmadığını ve “stabil olmadıklarını” vurguladı.

Orr, Yeni Zelanda Merkez Bankası Şirketin merkezi olmayan dijital para birimleri ve stablecoin’ler konusunda “kritik endişeler” taşıdığını belirtti. Bitcoin’in gerçek bir takas aracı, değer saklama aracı veya hesap birimi olmadığını söyleyen Orr, insanların onu bu şekilde kullanmaya çalıştığını ifade etti.

Aynı şekilde stablecoin’leri “en büyük yanlış isim” olarak nitelendiren Orr, bunların aslında stabil olmadığını ve ancak ilgili stabilcoin’i sunan kişinin bilançosu kadar güvenli olduğunu ifade etti. Orr’un bu açıklamaları, kripto para birimleri ve stablecoin’lerin finansal sistemde hala tartışmalı bir konu olduğunu gösteriyor.

Fiat para birimlerinin, düşük ve istikrarlı enflasyonu sürdürmek için arkalarında Yeni Zelanda doları gibi parlamentonun yetkisine ve bağımsız bir merkez bankasına sahip sağlam bir kurum olması nedeniyle var olduğu belirtiliyor.

Yeni Zelanda Merkez Bankası Başkanı Adrian Orr, stabilcoinler üzerindeki düzenleyici baskının bu nedenle geldiğini ifade etti. Bu bağlamda Birleşik Krallık’ın karmaşık bir yetki alanı olduğunu belirtti. Orr, bu konuda şeffaf ve açık sözlü olmanın önemini vurgulayarak, bu tür paraların spekülatif olduğunu ve merkez bankası nakiti olmadığını sözlerine ekledi.

Ağustos 2023’te Yeni Zelanda parlamento raporu, yoğun kripto düzenlemelerine karşı uyarıda bulunarak, dijital varlıkların mevcut yasalara göre kullanılması konusunda denge ve rehberlik olmasını tavsiye etti.

Temmuz 2023 tarihli bir rapora göre Yeni Zelanda şu anda “CBDC için üst düzey tasarım seçenekleri ile bunların maliyet ve faydalarını” araştırıyor. Bu, merkez bankasının dijital para çıkarma fikrini düşündüğünü ve kendi dijital para birimini geliştirmeye çalıştığını gösteriyor.

Bu haber ilk olarak Coin Engineer internet sitesinde yayımlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu