Haber

TBMM Başkanı Şentop, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla mesaj yayınladı

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla açıklama yaptı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Şentop’un mesajında ​​Aziz Milletimiz, milletimizin iradesinin temsil yeri ve milletimizin öncü kurumu olan Türkiye Büyük Millet Meclisimizin kuruluşunun 103. yıl dönümünü kutluyorum. 23 Nisan 1920’de yeni Türkiye Cumhuriyeti.

Tarihimizin yeni ve en önemli çıkış noktalarından biri olan TBMM’nin açılış gününü çocuklarına armağan eden kurucularımıza teşekkür ediyor, dünyadaki tek çocuk bayramı olan “23 Nisan’ı kutluyorum. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı”.

Şentop, “Aydınlık Türkiye’mizin geleceğinin teminatı olan aziz evlatlarımıza adanan 23 Nisan 1920 günü, büyük tarihimizin en önemli kilometre taşlarından biri, büyük dönüşüm günüdür.”

TBMM’nin açılışı, Osmanlı’dan genç Türkiye’ye evrilen tarihimizde millet iradesinin temsili anlamına gelen büyük bir değişimin başlangıcıdır.

Orduları dağıtılan, toprakları işgal edilen ve aşağılanmak istenen milletimiz, esaret altında yaşamaktansa ölmeyi tercih etmiş; Çocuk, kadın, erkek, genç, yaşlı, istiklal için tek vücut olarak hareket etmişler ve Milli Mücadele ile onun kanını son damlasına kadar akıtarak Trakya ve Anadolu’yu ebedi vatanları haline getirmişlerdir.

Büyük fedakarlıklar yapan çelik yürekler sayesinde oluşturulan Türkiye Büyük Millet Meclisi, devletimizin temel taşlarının “milletimizin kayıtsız şartsız egemenliği”ne dayandığını tüm dünyaya ilan etmiştir.

19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkan ve Anadolu halkının örgütlü olduğunu bizzat gözlemleyen Mustafa Kemal Paşa, halktan aldığı destek ve ilhamla Milli Mücadele’nin her aşamasını planlamış ve ordu karşısında bir meclis kurmuştur. , ve zafer “hukuk ve meşruiyet” temelleri üzerinde büyüdü. Gazi Paşa, hem meclisin ilk reisi hem de cephedeki yeni ordunun başkomutanıdır; Birinci meclisin yurtsever milletvekilleri aynı zamanda cephede asker olan ve mecliste görev yapan ebedi kahramanlarımızdır.

103 yılı geride bırakan Türkiye Büyük Millet Meclisimizin ilk lideri ve Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere, değerli meslektaşları ve Birinci Meclis milletvekillerini rahmet ve saygıyla anıyorum.

Ruhları şad, mekanları cennet olsun.

Bize emanet ettikleri Türkiye Cumhuriyeti, çocuklarımızın ve gençlerimizin omuzlarında yükselmeye devam edecektir.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun.” – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu