Sağlık

Sıcak havaların insanlar üzerindeki etkileri: Çok sıcak havalar insan psikolojisini bozuyor!

Sıcak hava ve aşırı nem, insanlar üzerinde önemli fiziksel ve zihinsel etkilere neden olabilir. Özellikle çok sıcak havaların uzun süre devam etmesi günlük hayatı olumsuz etkileyebiliyor. Bu dönemde kişiler halsizlik, uykusuzluk gibi sorunlarla karşılaşabilir, iş verimleri düşebilir ve dikkat sorunları yaşayabilirler. Uykusuzluk ise kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyerek daha sabırsız ve isteksiz bir ruh hali yaratabilir.

AŞIRI SICAKLIKLAR İNSAN SAĞLIĞINA NE YAPAR?

Sıcak ve nemli havalarda vücut terleme yoluyla su ve mineral kaybeder ve bu kayıpların telafi edilememesi kaslar, böbrekler ve dolaşım sistemi gibi fiziksel sağlık açısından ciddi sorunlara yol açabilir. Bu durumun sadece fiziksel sağlık üzerinde değil, merkezi sınır sistemi ve ruh sağlığı üzerinde de olumsuz etkileri bulunmaktadır. Bu dönemde kişi çarpıntı, nefes darlığı, boğulma ve hatta panik hissi gibi ruhsal belirtiler yaşayabilir.

Aşırı sıcaklıklar ayrıca iştah kaybına ve sağlıksız beslenmeye neden olabilir. Yoğun çay, kahve ve alkol tüketimi de bu dönemde beden ve ruh sağlığını olumsuz etkileyen faktörlerin başında geliyor. Bu durumlar zihinsel yorgunluğa, reflekslerin zayıflamasına, sıkıntı, gerginlik ve depresyon gibi ruhsal sorunlara neden olabilir. Uykusuzluk, zayıf konsantrasyon, cinsel işlev bozukluğu ve sosyal kaçınma gibi belirtiler de çok sıcak havaların ruh sağlığı üzerindeki etkileri arasında sayılabilir. Psikiyatrik tedavi sürecinde olanlar dikkat etmeli

Araştırmalar, çok sıcak havalarda sadece yaşlıların, çocukların, kronik hastalığı olan bireylerin değil, ruhsal bozukluğu olan hastaların da daha yüksek risk altında olduğunu göstermiştir. Kendini kötü ya da rahatsız hissettiğinde ya da içinden çıkılamayan durumlarla karşı karşıya kaldığında uzman desteği almaktan kaçınılmamalıdır.

Psikiyatrik tedavi sürecinde kullanılan bazı ilaçlar da dolaylı olarak çok sıcak havalarda kişiyi olumsuz etkileyebiliyor ya da kişinin kendisini daha yetkin hissetmesi için ilacı değiştirmek ya da ilaç değiştirmek yerine tereddüt ettiği her durumda mutlaka doktoruna başvurması gerekiyor. bilinçsizce tedavi yöntemi.

SICAK İNSAN PSİKOLOJİSİNİ ZORLAMAKTIR!

Son günlerde artan sıcaklıklar, birçok insanın halsizlik, konsantrasyon bozukluğu, gerginlik, uyum güçlüğü ve hatta nefes almada zorluktan şikayet etmesine neden oluyor. Sıcak havalarda beynin biyokimyasal stabilitesi bozulabilir, bu da ruh halinde değişikliklere yol açabilir.

Beynin duygusal durumunun düzenlenmesindeki bu sorunlar zihinsel performansın ve algının bozulmasına, isteksizlik ve halsizlik hissine, depresif belirtilere ve ani ruh hali değişikliklerine neden olabilir. Teşhis edilmiş fiziksel veya zihinsel bir neden yoksa, bu belirtiler aşırı sıcaklıklardan kaynaklanabilir.

Ateşi yüksek olan kişilerde çabuk öfkelenme, huzursuzluk gibi duygusal yansımaların arttığı gözlemlenir. Araştırmalar, küresel sıcaklığın artmasıyla şiddetin artabileceğini, yani sıcak havalarda yaşanan gerginlik ve öfke düzeyinin toplumsal düzeyde de etkilerinin olabileceğini öngörüyor.

SICAK HAVALARDA RUH SAĞLIĞIMIZI KORUMAK İÇİN

  • Havalı ve rahat kıyafetler: Vücudumuzu sıcaktan korumak için açık renkli, açık renkli ve pamuklu kıyafetleri tercih etmeliyiz. Bu sayede terlemeyi azaltarak kendimizi daha rahat hissederiz.

  • Uygun antrenman: Sıcak havalarda çok yorucu antrenmanlardan kaçınmalıyız. Hafif sporlar, yüzme, yürüyüş gibi aktiviteleri tercih edebiliriz.

  • Sıcak saatlerde dışarı çıkmamak: Mümkünse günün en sıcak saatlerinde dışarı çıkmamaya özen göstermeliyiz. Dışarı çıkmamız gerekiyorsa güneş koruyucu şapka ve güneş kremi kullanmalıyız.

  • Düzenli uyku ve beslenme: Sıcak havalarda sağlıklı bir uyku düzeni ve dengeli beslenme de değerlidir. Serin ve karanlık bir odada uyumaya özen göstermeli, ağır yemeklerden kaçınmalıyız.

  • Stresten uzak durmak: Gerginlik, sıcak havalarda ruh sağlığımızı olumsuz etkileyebilir. Rahatlamak için meditasyon, yoga gibi teknikleri deneyebiliriz.

  • Empati ve sosyalleşme: Sıcak hava koşullarının herkesi etkilediğini unutmadan kendimize ve çevremize anlayışlı olmalı, sosyal bağlarımızı güçlendirmeliyiz.

  • İlgi Alan Faaliyetlere Zaman Ayırmak: Hobilerimize ve eğlencemize zaman ayırmak ruh sağlığımızı olumlu yönde etkileyebilir. Sıcak havalarda serin ve keyifli ortamlarda vakit geçirmeye özen gösterebiliriz.

  • Ilık duş almak: Sıcak havalarda serinlemek için ılık bir duş almak vücudu rahatlatabilir.

Bu önlemleri alarak çok sıcak havalarda hem beden hem de ruh sağlığımızı korumuş olacağız.

cal-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu