Haber

Kızılay deprem bölgesine çadır göndermiyor mu? İftira selini yok edecek rakamlar

HABER7 – Özel

Geçmişte TSE standartlarında çadır üretemeyen, 1999 depreminde afetzedelere kefen satan, Kızılhaç’tan sonra da deprem bölgesine ulaşabilen ve millete AIDS kanı veren Kızılay, dev bir yardıma dönüştü. Belli bir grubun kontrolünden kurtarılarak son 20 yılda örgüt. Muazzam bir örgütlenme kabiliyetine ulaşan Kızılay, Türkiye’de ve dünyada meydana gelen her afette yaraları hızla sarmak için seferber olabiliyor. Ayrıca çadır ve konteyner üretimi için fabrikalar kuran Kızılay, bu yönde attığı şirketleşme adımları ile bürokrasiden bağımsız hareket etme imkanı bulmuştur.

YENİ KARA PROPAGANDA ‘ÇADIR SATIŞI’

Kızılay, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından eski Türk aygıtları tarafından bilerek devreye alındı. “ Kızılay nerede?”, “ Kızılay bölgede yok”, “ Kızılay’ın çadırları depremzedelere ulaşmadıgibi gerçek dışı suçlamalarla gündeme getirilen Kızılay, Arkadaşlar DerneğiÇadır satışı nedeniyle eleştirildi.

Kızılay Çadır&Tekstil AŞ Dostlar Derneği’ne 2 bin 50 adet Çadır satıldığı gerekçesiyle linç kampanyası başlatılırken; Söz konusu çadırların yabancı bir kuruluş için üretildiği ve herhangi bir kar marjı uygulamadanahbap için maliyetine satıldıHakkındaki açıklama iftirayı durdurmadı.

Peki, iddia edildiği gibi Kızılay Deprem bölgesine çadır göndermedi mi??

Rakamlar, bölgedeki büyük deprem paterninde en kritik rolü oynuyor. Kızılayolduğunu belirtir.

KIZILAY’DAN ÇADIR DAŞ

Geçmişte faydalanıcı konumuna getirdikleri Kızılay’ın son yıllarda dünya çapında bir yardım kuruluşu kimliği kazanmasından ve ceza almadan kendi şirketleri ile faaliyet gösterme yeteneği kazanmasından rahatsız olan çevreler bürokrasiye dedi ki: çadır algısını yerle bir edecek rakamlara ulaşıldı. “ Deprem bölgesine çadır göndermeyip Ahbap Derneği’ne 2 bin 50 çadır sattı.” yönünde bir karalama kampanyasına maruz kalan Kızılay, 11 ili vuran depremin ilk 20 gününde bölgedeki kapasitesini tam olarak kullanabilmişti. 54 bin çadır teslim edildiöğrendi.

Seyyar mutfakları, sahra mutfakları, ikram araçları, portatif fırınları ile Kızılay, sarsıntı bölgesinde yemek üssü oluşturmuş. 81 milyon sıcak yemekdağıtılmış, 87 milyon ekmek ihtiyaç sahiplerine verildiği bildirildi. depremzedeler 11.5 milyonçorba, 37 milyonBu, 4.5 milyoniçmek, 14,5 milyonİkram dağıtan Kızılay, 5KBirden fazla işçiden oluşan ve istekli ekibiyle 11 ilin her köşesinde hummalı bir şekilde çalıştığı belirlendi.

İŞTE NUMARALAR

Kahramanmaraş’ta dünyada eşi benzeri görülmemiş depremlerin yaşandığı ilk günden bu yana bölgenin yaralarını büyük bir gayretle saran Kızılay, büyük bir gayretle bölgenin yaralarını sardı. 6 Şubat-26 ŞubatTarihlerin ortasında afetzedelere yönelik yapılan yardım çalışmaları rakamlara şu şekilde yansıdı:

 • 54 bin 70 çadır

 • 80 milyon 965 bin 875 sıcak yemek

 • 1.189 sahada çalışan, 4 bin 22 gönüllü

 • 11 milyon 576 bin 37 çorba

 • 87 milyon 831 bin 420 adet ekmek

 • 36 milyon 931 bin 290 adet su

 • 4 milyon 409 bin 648 içecek dağıtımı

 • 14 milyon 539 bin 737 ikram malzemesi

 • 86 ikram aracı

 • 886 yardım aracı

 • 47 portatif fırın

 • Her biri 3.000 kişilik besleme kapasiteli 370 portatif mutfak

 • Her biri 5 bin kişilik 22 sahra mutfağı

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu