Ekonomi

EPDK kararları Resmi Gazete’de

“Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliği” kapsamında yapılacak ön lisans müracaatlarının kıymetlendirilmesi evresinde birebir gün için yapılacak incelemeler sonrasında tespit edilecek eksikliklere ait bildirim yazıları, kelam konusu müracaatların tamamı için yapılan incelemelerin tamamlandığı gün içerisinde müracaat sahiplerine gönderilecek.

EPDK’nin konuya ilişkin kurul kararları Resmi Gazete’de yayımlandı.

Değerlendirmeye alınan müracaatlar değerlendirmeye alınma sırasına nazaran tespit edilecek, müracaatlara ait mühletin sona ermesini müteakip, o tarihe kadar değerlendirmeye alınan müracaatlar toplu olarak temas görüşlerinin oluşturulması için TEİAŞ’a gönderilecek.

TEİAŞ tarafından kelam konusu müracaatlara ait temas görüşleri kurum tarafından gönderilen sıraya uygun olarak oluşturulacak.

Mücbir sebep hallerinin bulunması ve birebir temas bölgesinde kalmak kaydıyla uygun bulunan santral alanının dışında büsbütün farklı bir alana taşınabilecek.

Yapılacak yeni müracaatlar ile santral alanlarında kesişme ve çakışma olması durumunda ise bu kapsamdaki müracaatlar ortasında yapılacak önceliklendirme sıralamasında, uygun bulunan santral alanı değiştirilmeden yahut bu sahayı içerecek biçimde yeni saha oluşturularak önlisans başvurusu yapılması halinde, müstakil depolama tesisi için yapılan müracaatın değerlendirildiği tarih temel alınacak.

Önlisans başvurusu kapsamında üretim tesisine ait seçilen kaynak ise daha sonra değiştirilemeyecek.

Öte yandan, EPDK, Bahçeşehir Gaz Dağıtım AŞ şirketinin 2022 ile 2026 yılları ortasında geçerli üçüncü tarife uygulama periyodundaki perakende satış tarifeleri revize edildi. OPET Petrolcülük Mersin tesisine ait depolama tarifesi ve Marmara Ereğlisi, Tekirdağ adresinde faaliyette bulunan Marmara Ereğlisi Akaryakıt Depolama ve Dolum tesisine ait depolama tarifesi tadil edilerek onaylandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu