Teknoloji

20 Bin Yıllık Kolye Parçasından İnsan DNA’sı Çıkarıldı

on binlerce yıl önce bulundu kolye ve küpe Hatta o yıllara ışık tutabilir. Takıların bulunduğu bölgedeki insan topluluğunun statü ayrımı ve kültürü bu keşifler sayesinde gün ışığına çıkıyor.

Ancak kesin olarak bölgede insan kalıntılarının olmaması, o dönemde yaşayan insanların tam olarak nereye ait olduğunu bilmemizi engelliyor. Bu değil yeni geliştirilen yöntemlerle bu artık mümkün. 3 Mayıs’ta yayınlanan bir çalışmada bir örnek açıklandı.

Rusya’da bulunan kolyeden DNA örneği alındı!

  • Bir kolye için oyulmuş, DNA örneği alınmış geyik dişi.

Max Planck Enstitüsü’nden bilim insanları, geliştirdikleri yeni yöntemi, bir eşyaya bulaşan insan DNA’sını, eşyayı kırmadan elde etmek için kullandılar. 2019 yılında Sibirya’daki Denisova Mağarası’nda bulunan ve yaklaşık 20 bin yıllık olduğu düşünülen kolyeden,’ çevresel DNA (eDNA)‘ elde edilmiştir.

Kolyedeki DNA bize ne anlattı?

DNA’yı inceleyen bilim adamları, DNA’daki X kromozomu sayısının bu kolyeyi takan kişinin bir kadın olduğunu gösterdiğini gördüler. Ayrıca bayanın DNA’sı, 17.000 ila 24.000 yıldaha önce bölgede yaşayan iki toplulukla uyumluydu.

Günümüz insanına kıyasla, DNA Hintlilere çok benziyor açıklığa kavuşmuş. Öte yandan kadının kromozomları dışında hiçbir fiziksel kalıntısına rastlanmadı.

Peki bu DNA, küçücük bir askılı modülden nasıl elde ediliyor?

İnsanların ve diğer tüm canlıların DNA’sı, ter veya deri hücreleri aracılığıyla etrafa dağılmıştır. Kolye kesiminde bulunan DNA aslında bu şekilde eşyaya giren DNA’lardan biriydi.

Bilim adamları kolyedeki DNA’yı elde etmek için özel bir kimyasal karışım kullandılar. Bu kimyasal karışım 90 santigrat dereceOlabildiğince fazla ısı ile ‘yıkanan’ kolye, DNA’nın zarar görmeden elde edilmesini sağladı.

Üstelik bu yöntem o kadar başarılıydı ki Enstitü’den Elena Essel’e göre insan dişi örneği alınmış gibi bir sonuç elde edildi.

Yeni prosedürle neler yapılabilir?

Max Planck Enstitüsündeki grup şimdi yeni formüllerini daha önce keşfedilen diğer eşya ve aksesuarlara uygulamaya başlayacak. Bu sayede daha önce geçmişte görülmeyen ve öğrenilmeyen diğer ayrıntılarınortaya çıkarılması hedeflenecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu