Sağlık

Tütün Bağımlılığından Nasıl Kurtulur?

prof. Şule Akçay, Teneffüs TV’ye yaptığı açıklamada tutum bağımlılığından kurtulmak için yapılması gerekenleri anlattı.

Tütün bağımlılığından kurtulmanın yolunun profesyonel anlamda tıbbi takviye almaktan geçtiğini belirten Prof. Sigara bırakma polikliniklerinde çalışan hekimlerin tütün bağımlılığı konusunda eğitim ve sertifika almaları gerekmektedir ve sigara bağımlılığı standart bir yaklaşımla çok kolay bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımı bu. Sigara bağımlılığı tedavi edilebilir bir süreçtir. Söz konusu.

ALO171 Serisi Kılavuz görevi görür

Şule Akçay, Sağlık Bakanlığı’nın limitinin sigarayı bırakma konusunda rehber oluşturabileceğini anlatan Prof. ALO 171 hattı ile bahsettiğim sigara bırakma polikliniklerine ve adrese en yakın olan sigara bırakma polikliniğine çok rahat ulaşabilirsiniz. Ve oradan gerekli sağlık hizmetini profesyonel bir şekilde, profesyonel ve doktorların gözetiminde alabilir, sözlerinin altını çiziyorum ve maalesef bu konuda bilimsel olmayan formüllerin de şiddetle tavsiye edildiğini söylüyorum ve onlar yaygın olarak tanınmaya başlıyor. Çünkü sigara bağımlılığını aşamadılar.” dedi.

prof. Şule Akçay: “Hastalar Bu İlaçlara Kolayca Ulaşabiliyor”

Sigara bağımlılığının çok kolay tedavi edilebildiğini belirten Prof. Şule Akçay, “Başarılı ilaçlar var. Bu ilaçların da Bakanlığımız tarafından halk sağlığı merkezlerine ve sigara bırakma polikliniklerine ücretsiz olarak verildiği vurgulanmalıdır. Hastalar çok rahat ulaşabiliyor. Motivasyon açısından sigara bağımlılığı hastanın yakın takibi ile bir yıllık takipte rahatlıkla tedavi edilebiliyor.” (BSHA- Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Kaynak: 2 Dakikada Solunum Sağlığı – Tütün bağımlılığından kurtulmak için ne yapılmalı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu