İş

Tüketici güveni, durgun petrol, ABD vadeli işlemlerinde yükseliş: Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – Dünkü resmi tatilin ardından yatırımcılar işlem masalarına dönerken ABD hisse senedi vadeli işlemleri yükselişe işaret ediyor. Bu haftanın ekonomik takviminde, haftanın ilerleyen günlerinde açıklanacak olan PCE fiyat endeksi yer alıyor. Öte yandan kurumsal kazançların azalması Amerikan tüketicisinin sağlığına ilişkin bir bakış sağlayabilir. Finansal İstikrar Komitesi, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek başkanlığında dün toplandı.

1. Vadeli işlemler yükseldi

ABD hisse senedi vadeli işlemleri, önemli enflasyon verileri öncesinde yeşile döndü.

S&P 500 %0,2, Nasdaq 100 %0,3 ve Dow %0,1 artış gösterdi.

Wall Street’teki borsalar dün Anma Günü nedeniyle kapalıydı.

Bu hafta ekonomik takvimde öne çıkan veri, Cuma günü açıklanacak olan ve Fed’in tercih ettiği enflasyon ölçütü olarak bilinen Mayıs ayı kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi olacak. Fed yetkilileri son zamanlarda, bu yıl olası bir faiz indiriminden önce ABD’deki fiyat artışlarının %2’lik hedefe doğru istikrarlı bir şekilde yavaşladığına dair daha çok kanıt görmek istediklerini öne sürdü.

2. Tüketici güveni verileri

Bugün ekonomi takvimi nispeten hafif, Conference Board’un tüketici güven anketinin son okuması yer alıyor.

Analistler, tüketici harcamaları için olası bir öncü gösterge olarak görülen Mayıs ayı rakamının, bir önceki ay 97 iken hafif bir düşüşle 96’ya gerilemesini bekliyor.

Nisan ayında Amerikalıların, gıda ve benzin gibi temel ihtiyaç maddelerinin fiyatlarının yanı sıra gelir ve iş bulma imkânları konusundaki endişeleri nedeniyle rakam, 1,5 yıldan uzun bir sürenin en düşük seviyesine gerilemişti.

Conference Board Baş Ekonomisti Dana Peterson, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Tüketiciler mevcut iş gücü piyasasının durumu hakkında iyimserliğini kaybettikçe güven Nisan ayında daha da geriledi…”

3. Kazanç sezonu sona yaklaşıyor

Üç aylık rapor dönemi hız kesmeye devam ediyor ancak önümüzdeki günlerde rapor sunacak birkaç şirket daha var.

Bunlar arasında; yarın piyasa kapanışının ardından rapor verecek olan Salesforce (CRM) yer alıyor. Goldman Sachs analistleri, küçük ve orta ölçekli işletmelerin harcamalarındaki toparlanma sayesinde iş yazılımı grubunun, Wall Street beklentilerini kabaca karşılamasını beklediklerini söyledi.

Diğer taraftan sadece üyelere özel perakendeci Costco Wholesale Corp (COST) ve güzellik mağazası zinciri Ulta Beauty (ULTA), Perşembe günü açıklayacakları raporlarla ABD’li tüketicilerin durumuna dair fikir verecek. Tüketiciler, son zamanlarda dirençli enflasyon ve yüksek faiz oranlarına tepki olarak zorunlu olmayan harcamalarını azalttıklarına dair işaretler verdi.

Borsalardaki son gelişmeleri takip etmek, şirketlerin bilgilerine, grafiklere ve ipuçlarına erişmek, kazançlı yatırımlar elde etmek için doğru adres: InvestingPro. Şimdi %20’ye varan indirimden yararlanmak için FIRSAT kodunu kullanın.

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

4. Alibaba Health yükseliyor

Hong Kong borsasında işlem gören Alibaba Health Information Technology (0241) hisseleri, firmanın marjlarındaki iyileşme ve platformlarındaki sağlık hizmetleri ve ilaçlara yönelik güçlü talep nedeniyle yıllık kazançlarında bir sıçrama kaydetmesinin ardından yükseldi.

E-ticaret devi Alibaba Group (BABA) tarafından 2014 yılında satın alınan şirket, 31 Mart’a kadar olan yıl için düzeltilmiş net kârında yaklaşık %91’lik bir artışla 1,44 milyar yuan (200 milyon dolar) açıkladı.

COVID-19 kaynaklı talebin, son üç yılda satışlarda büyük bir artışa yol açmasının ardından satışların durgunlaştığı görülürken gelirler, yaklaşık %1 artarak 27,03 milyar yuan oldu. Ancak Alibaba Health, özellikle çevrim içi sağlık hizmetlerinde ve ilaç satışlarında iyileşen marjlardan yararlandı.

5. Petrol sakin

Ham petrol fiyatları, büyük üreticilerin gelecekteki üretim seviyelerine karar vermek için yapacakları toplantı öncesinde son dönemdeki kayıplarını telafi ederek yatay çizgide seyretti.

ABD ham petrol vadeli kontratı (WTI) %0,2 artışla 78,72 dolara yükselirken Brent %0,1 düşüşle 82,83 dolardan işlem gördü. Petrol fiyatları, geçen hafta Şubat başından bu yana en düşük seviyelere geriledikten sonra İngiltere ve ABD’deki resmi tatiller nedeniyle dün %1’in üzerinde yükseldi.

Şimdi tüm gözler, OPEC+’nın 2 Haziran’da çevrim içi olarak gerçekleşecek bir sonraki toplantısında. Kartelin, günlük 2,2 milyon varillik mevcut gönüllü üretim kesintilerini yılın ikinci yarısına taşıyıp taşımayacağına odaklanılacak.

6. Finansal İstikrar Komitesi toplantısı gerçekleştirildi

Finansal İstikrar Komitesi, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek başkanlığında dün toplandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığından yapılan açıklamaya göre toplantıda, tüketici kredilerine ve kredi kartlarına yönelik atılan adımların sonuçları değerlendirilirken dezenflasyon sürecinde alınabilecek ilave tedbirlere ilişkin istişarelerde bulunuldu.

Ayrıca son dönem yurt içi likidite gelişmelerinin finansal istikrara etkileri ele alındı ve bu konuda atılabilecek adımlar ayrıntılı olarak değerlendirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu