Ekonomi

TCMB’den güvenlik tesisi uygulamasında değişiklik

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası menkul kıymet imkânına ilişkin uygulama talimatında değişiklik yayımladı. Bankadan yapılan açıklamada, kredi kartı limiti müşteri bazında makul bir tutarın üzerinde olanların bireysel kredi kartları ile yapacakları nakit çekim ve ziynet eşyası harcamalarının güvenlik tesisine tabi tutulmasına karar verildiği belirtildi. Kredi türüne göre yüzde 30’luk bir oran. Yapılan açıklamada, söz konusu değişikliğin 16 Mayıs 2023 tarihinden itibaren kuyumculuk harcamaları ve nakit çekimlerde geçerli olacağı kaydedildi.

Kredi türüne göre teminat kuruluşuna tabi ticari krediler için, diğer ticari kredilerin de yer aldığı, belirlenen kredi türleri bazında farklı olacak şekilde, bir önceki hesaplama tarihine göre büyüme oranı yüzde 3’ün üzerinde olan kredi fiyatı kredi büyümesine göre ihtiyaç kredileri de dahil edilmiştir. Bir yıl süreyle bloke adedi kadar menkul kıymet tesis edilmesine karar verildiği açıklandı.

Söz konusu değişiklik, 28 Nisan 2023 hesaplama tarihine göre 26 Mayıs 2023 hesaplama tarihinde hesaplanan büyüme oranından geçerli olacak.

TCMB’den yapılan açıklamada, bankalara verilen TL çevrim amacı hesaplamasında hisse kısmına fiziki altın karşılığında açılan hesapların dahil edileceği açıklandı. TCMB çevrim kuruna göre menkul kıymet tesis uygulamasında 31 Mart 2023 prestiji ile bulunmayan fiziki altın karşılığı açılan çevrim hesapları da hisse kısmına, hisse kısmına ise ABD doları, euro dahil edilmiştir. , döviz tevdiat/katılım fonu hesaplarının sterlin altına dayalı bakiyelerinin dikkate alınmasına karar verildiğini bildirdi.

Bu değişiklikler 1 Nisan 2023 tarihinden itibaren geçerli olacaktır.

TCMB, Tebliğ’in süreksiz 9. maddesi kapsamında değerlendirilen döviz tevdiat/katılım fonunda yabancı bankalar mevduatı/katılım fonunun hariç tutulmasına karar verildiğini, söz konusu değişikliğin 2012 yılından itibaren geçerli olacağını bildirdi. 26 Mayıs 2023 tarihli hesaplama tarihi.

orhangazi-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu