Ekonomi

QNB Finansbank sürdürülebilirlik bağlantılı sendikasyon kredisini yüzde 104 oranında yeniledi

QNB Finansbank, 2021 Kasım ve 2019 Aralık aylarında kullandığı ve 2022 Aralık ayında vadesi dolacak toplam 529 milyon ABD doları fiyatındaki kredilerini yenilemek üzere 22 Kasım 2022 tarihinde muahede imzaladı. 22 ülkeden 33 bankanın kreditör olarak yer aldığı ve farklı bölgelerden 5 yeni bankanın iştirak sağladığı mutabakatta koordinatörlüğü Standard Chartered Bank üstlenirken, sürdürülebilirlik koordinatorlüğünü Standard Chartered Bank ve Mashreqbank PSC paylaştı. Sendikasyon kredisinin aracı bankası ise Mizuho Bank Ltd. oldu. Sendikasyon kredisi ile eş vakitli olarak islami finansman mutabakatı da gerçekleştiren Banka vadesi gelen kredilerini 104 oranında yenileyerek, bankacılık dalının ikinci yarı sendikasyon kredilerinde ki en yüksek yenileme oranına imzasını attı.

184.5 milyon ABD doları ve 253 milyon Avro olmak üzere iki dilimden oluşan toplam 448 milyon ABD doları fiyatındaki 367 gün vadeli sendikasyon kredisinin toplam maliyeti, başka Türk banka sendikasyonlarına paralel ABD Doları dilim için Sofr + 4,25 ve Avro dilim için ise Euribor+4,00 oldu. Banka, sendikasyon kredisi ile eş vakitli olarak 18 ay vadeli 100 milyon ABD doları kıymetinde islami finasman kaynağı temin etmek üzere anlaştı.

Sürdürülebilirlik performans kriterlerine bağlı olarak gerçekleştirilen 367 gün vadeli sendikasyon kredisinde, QNB Finansbank, elektrik tüketiminin yenilenebilir kaynaklardan sağlamayı, Dijital Köprü ile KOBİ’lere yenilikçi tahliller sunmayı ve dünyaca kabul görmüş Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksinde yer almayı taahhüt ediyor.

QNB Finansbank Genel Müdürü Ömür Tan, sürdürülebilirlik ilişkili sendikasyon kredisinin Banka’nın 35. yılına yakışır bir muvaffakiyetle yenilenmesinden büyük gurur duyduğunu lisana getirdi ve kelamlarına şöyle devam etti: “Dış ticaretin finansmanında kullanılmak üzere sağladığımız sendikasyon kredimiz ile Türkiye iktisadına istikrarlı katkımızı bu sene de devam ettirdik. 104 yenileme oranı, bankamız ve ülke iktisadına milletlerarası piyasalarda duyulan itimadı gösterir nitelikte. Bu sene, sendikasyon kredimizle eş vakitli imzaladığımız islami finansman muahedesi ile kaynak çeşitliliğimizi artırdık. Büyük bir muvaffakiyet ile yenilediğimiz borçlanmalarımızda belirlenen sürdürülebilirlik perfomans kriterleri, çevresel ve toplumsal tesirlerin idaresi alanında sorumlu ve kapsayıcı bankacılık anlayışımızın memleketler arası piyasalarca desteklendiğini ortaya koyuyor. Bu doğrultuda, KOBİ’lerin dijitalleşme seyahatinde verdiğimiz hizmetleri bir adım ileri taşıyarak, müşterilerimizin sürdürülebilir dönüşümlerine takviye olmayı önceliklendiriyoruz. Pak güç kaynakları ile karbon ayak izimizi azaltırken, toplumsal boyutta cinsiyet eşitliği konusundaki kararlı duruşumuzu kesime örnek uygulamalara imza atarak ileri taşıyoruz. QNB Finansbank olarak, önümüzdeki periyotta de çeşitlendirdiğimiz finansman alternatifleri ile sürdürülebilir ekonomik dönüşüme katkı sağlamaya devam edeceğiz.“

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu