Haber

Palandöken’de nefes kesen buz tırmanışı

Palandöken’de buz tırmanışı nefes kesici

Erzurum Palandöken’deki yapay buz duvarı adrenalin tutkunlarının ilgisini çekiyor

ERZURUM – Dünyanın en uzun ve en dik kayak pistlerine sahip olan Palandöken Kayak Merkezi’ndeki buz tırmanma duvarı meraklıların ilgisini çekiyor.

Karda buz tırmanışı deneyimi yaşamak isteyenler için Palandöken’de buz duvarı tırmanışı yapma imkanı da mevcut. Erzurum Palandöken Kayak Merkezi’nde inşa edilen 30 metre yüksekliğinde ve 150 metre genişliğindeki yapay buz parkı, buz tırmanışı yapmak isteyen adrenalin tutkunlarına tarifsiz anlar sunuyor. “Kış turizminin parlayan yıldızı” Palandöken Kayak Merkezi’nde kurulan yapay buz parkı, özellikle buz tırmanışı yapmak isteyen adrenalin tutkunları tarafından talep ediliyor.

“Kayak pistinin hemen yanında”

Palandöken Kayak Merkezi, muhteşem kayak pistlerinin yanı sıra kar üzerinde heyecan verici pek çok aktiviteyle de tanınıyor. Bunlardan birinin yapay buz parkı olduğunu ve nisan ayına kadar pistte tırmanış yapılabileceğini belirten Mustafa Tekin Buz Parkı Müdürü Melik Şah Tekin, “Buz parkı antrenman ve tırmanma amaçlı verimli bir şekilde kullanılabiliyor. 30 kişi kapasiteli. Diğer buz tırmanış alanları ise diğer yerlere göre “Palandöken’deki buz pistine çok rahat ulaşılabiliyor. Her yıl şubat ayında burada festival düzenliyoruz. Kayak pistinin hemen yanında olması nedeniyle insanlar kayak yapmanın yanı sıra buza da tırmanabiliyor.” dedi.

Türkiye’nin ulaşılması en kolay buz duvarı

Deniz seviyesinden 3176 metre yükseklikteki Palandöken’in 2200 metre yükseklikteki güney pistinde oluşturulan yapay Mustafa Tekin Buz Parkı Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyor. Buzdağı şeklindeki parkta rotasını belirleyen sporcular ilk tırmanışlarını yapabiliyor. Türkiye’nin en kolay yapay buz tırmanma duvarı olan Buz Parkı, hem kayak yapma hem de kayak yaparken buz duvarına tırmanma imkanı sunuyor. Buz tırmanma duvarına tırmanış, Türkiye Dağcılık Federasyonu İl Temsilciliği onayı alındıktan sonra yapılabilir. Tırmanış için bu onayı geçemeyenlere uzman emniyetçi sağlanmakta ve ücret karşılığında tırmanış gerçekleştirilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu