Ekonomi

Nijerya’dan ücretsiz döviz hareketi

Bilgili kaynaklar Bloomberg’e Nijerya’nın yerel para biriminin dolar karşısında daha serbest ticaret yapmasına izin verme kararını tartıştıklarını söyledi.

Bloomberg bilgilerine göre Afrika’nın en büyük ekonomisinin para birimi yüzde 21’lik kayıpla 7 yılın en büyük düşüşünü kaydetti. Dolar/naira kuru 600 seviyesini gördü.

Üst düzey bir banka yetkilisinden Bloomberg’e yapılan açıklamaya göre, Merkez Bankası’nın döviz ticaretinin daha serbest bir şekilde yürütülmesine izin verilmesine ilişkin müzakereler sürüyor. Yetkili para birimi ile ilgili talimatların bugün veya en geç yarın verilebileceğini belirtti.

Bir başka üst düzey Merkez Bankası yetkilisi, dolar/naira kurunun Merkez Bankası yerine arz-talep istikrarına göre belirleneceğinin yerel bankalara bildirildiğini kaydetti.

Uzmanlar, dolar/naira kurunun 472,18 seviyesinde olduğu resmi spot pencerede güçlü bir fiyat kaybının beklendiğini söyledi.

Nijerya para birimi, Merkez Bankası Başkanı Godwin Emefiele’nin ülkenin yeni lideri Bola Tinubu tarafından görevden alınmasının ardından Cuma gününden bu yana rekor seviyelere düştü.

Nijerya Merkez Bankası, Emefiele yönetimi altındaİki dönemde de, işletmelerin ve bireylerin ABD dolarına çok az likidite ile birkaç pencereden güçlü bir şekilde kontrol edilen döviz kurlarında erişmesine izin verdi.

Bu, birçok kişiyi doların daha serbest işlem gördüğü ancak resmi faiz oranlarından yaklaşık yüzde 60 daha yüksek olduğu karaborsaya götürdü.

Tinubu’nun temyiz komitesinin önde gelen üyelerinden Wale Edun Pazartesi günü Bloomberg’e döviz konsolidasyonunun “yakında” olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu