Teknoloji

NASA 19 sarmal galaksinin fotoğraflarını yayınladı

NASA’nın internet sitesinde yer alan habere göre, Yakın Galaksilerde Yüksek Çözünürlüklü Fizik (PHANGS) programı çerçevesinde çalışan bilim insanları, 19 sarmal galaksinin fotoğraflarını çekti.

James Webb Uzay Teleskobu’nun yakın kızılötesi kamerası, mavi tonlarda parlayan yıldızları yakalarken, Orta Kızılötesi Enstrüman (MIRI), yıldızların etrafındaki toz bulutlarını ve gelişimin ilk aşamalarındaki yıldızların “parlak kırmızı tohumlar” gibi parıldayan toz bulutlarını görüntüledi.

ABD’deki Ohio Eyalet Üniversitesi Astronomi Profesörü Adam Leroy, fotoğraflardaki büyük, küresel “kabukların”, bir veya daha fazla yıldızın patlayarak yıldızlararası gaz ve tozu itmesi sonucu oluşan delikler olabileceğini kaydetti.

Kanada Alberta Üniversitesi Fizik Profesörü Erik Rosolowsky, galaksilerin belirli bölgelerinde sarmal kolların kırmızı ve turuncuyla aynı desende uzandığını belirterek, bu yapıların aralıklarının başlangıç, süreç ve süreç hakkında ipuçları sunduğunu vurguladı. yıldız oluşumunun sonu.

Almanya’daki Max Planck Enstitüsü’nden bilim insanı Eva Schinnerer, fotoğrafın doygunluğunu etkileyen yıldız kümelerinin yaydığı ışık nedeniyle ya da aktif bir süper kütleli kara delikten dolayı galaksinin merkezine yakın pembe-kırmızı kırınım noktalarının oluşabileceğini belirtti.

Dünya çapında 150’den fazla gökbilimcinin katkılarıyla yürütülen PHANGS programı kapsamında bilim insanları, Hubble Gözlemevi’ndeki Çok Büyük Teleskop (VLT) gözlemevinde Çok Birimli Spektroskopik Kaşif ile ultraviyole, görünür ışık ve radyo dalgalarını kullandılar. Uzay Teleskobu, Atacama Büyük Milimetre/Milimetre-altı Dizisi (ALMA) Teleskobu. görüntülüyor.

PHANGS’ta çalışan bilim insanları, yaklaşık 100 bin yıldız kümesinden oluşan şimdiye kadar hazırlanmış en büyük kataloğu yayınladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu