Haber

Milli Savunma Bakanı Güler, Macaristan’da askeri törenle karşılandı

Macaristan’a resmi bir ziyarette bulunan Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Macaristan Savunma Bakanlığı’nda askeri törenle karşılandı. Törenin ardından Bakan Güler, Macaristan Savunma Bakanı Kristof Szalay-Bobrovniczky ile bir araya geldi.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ye resmi ziyarette bulunan Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, temaslarını sürdürüyor. Macaristan Savunma Bakanlığı’nda askeri törenle karşılanan Bakan Güler, şeref kıtasını selamladıktan sonra Macaristan Savunma Bakanı Kristof Szalay-Bobrovniczky ile baş başa görüştü. Baş başa görüşmenin ardından heyetler arası toplantıya her iki Bakan başkanlık etti.

“Dostumuz, müttefikimiz ve kardeşimiz Macaristan ile ikili işbirliğine ve dayanışma ruhuna özel önem veriyoruz.”

Bakan Güler, görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada, “Macaristan’da bulunmaktan büyük mutluluk duyuyorum ve Sayın Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kardeş Macar halkına selam ve sevgilerini iletiyorum. Sayın mevkidaşım Macar Bakanım. Savunma Bakanı Sayın Kristof Szalay-Bobrovniczky bana ve heyetime mükemmel ev sahipliğiniz için teşekkür ediyorum.İlişkilerimizi daha da güçlendirmek için çok samimi ve yapıcı bir toplantı gerçekleştirdik.İkili iş birliğine ve dayanışma ruhuna özel önem veriyoruz. Dostumuz, müttefikimiz ve kardeşimiz Macaristan ile gerçekleştirdiğimiz toplantıda ikili işbirliği ve bölgesel güvenlik konularında görüş alışverişinde bulunduk, hazır bulunduk, Avrupa-Atlantik Güvenliği ve ülkelerimizin NATO’ya katkılarını tartışma fırsatı bulduk. Savunma sanayii de dahil olmak üzere ikili işbirliğimizi güçlendiriyoruz. Kardeş Macaristan’da, özellikle Macaristan Silahlı Kuvvetleri’nde yaşanan gelişmeleri görmekten büyük memnuniyet duyduk. “Meslektaşım Sayın Bakanımıza misafirperverliğinden dolayı bir kez daha canı gönülden teşekkür ediyor ve bu vesileyle davet ediyorum. En kısa sürede Türkiye’ye gelsin” dedi.

“Türkiye, Macaristan için özellikle stratejik bir ortaktır”

Macaristan Savunma Bakanı Szalay-Bobrovniczky ise, “Türkiye, Macaristan için özellikle stratejik bir ortak. Askeri bağlarımız esas itibarıyla çok iyi. Bugün Sayın Bakanımızla bu bağların daha iyi seviyeye getirilmesi için çalıştık. Sayın Bakanımıza teşekkür ediyorum.” Ziyaretinizden dolayı teşekkür ediyor, davetinizi memnuniyetle yerine getirmeyi umuyoruz.” “Öyle yapıyorum” dedi. – BUDAPEŞTE

haber-kestel.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu