Haber

Katar’dan depremzedelere 1400 konteyner ev daha sevk etme kararı

Doha yönetimi deprem bölgesine yaptığı yardımları gerekçe göstermeden sürdürüyor.

Daha önce konteyner konut, jeneratör, uyku tulumu, kışlık çadır gibi malzemeleri sevk eden Katar, yardımına bir yenisini ekledi.

Kahramanmaraş’ta “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen depremlerden etkilenenler için Türkiye’ye yeni konteyner konutlar gönderiliyor.

1400 konteyner ev Türkiye’ye gönderiliyor

Türkiye’nin Doha Büyükelçisi Mustafa Göksu, büyükelçilik olarak tüm konteyner evlerin depremzedelere en kısa sürede teslim edilmesi için Katar Kalkınma Fonu (QFFD) ile iş birliğini sürdürdüklerini söyledi.

Büyükelçi Göksu, bugün ve yarın 6 gemi ile Türkiye’ye toplam 1400 konteyner ev gönderileceğini belirterek, Katar’ın bugüne kadar Türkiye’ye gönderdiği yardım uçağı sayısının 40’a ulaştığını kaydetti.

Doha hükümetinin yardım taahhüdü

Katar, depremzedeler için söz verdiği konteyner evlerin ilk kısmı olan 306 adet konteyner evi 12 Şubat’ta kargo gemisiyle Türkiye’ye göndermeye başladı.

Doha yönetimi, Türkiye ve Suriye’deki depremden etkilenen bölgelere yardım çalışmaları kapsamında 10 bin konteyner konut göndereceğini duyurdu.

Gözden kaçırma Katar depremzedelere yardım taşıyan 3 uçak daha gönderdi Haberin Detayları

“Türkiye için tüm imkanlarımızı seferber ettik”

Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Majid el-Ansari, ülkesinin deprem felaketi nedeniyle tüm imkanlarını Türkiye için seferber ettiğini söyledi.

Ensari, yardımlarla ilgili önceliklerin Türkiye tarafından belirlendiğini, bunların arama kurtarma çalışmalarına destek ve depremzedelere acil yardım yapılması olduğunu belirtti.

“Dünya büyük bir insani felaketle karşı karşıya”

Katar, Türkiye’deki kardeşlerimizin birikimlerinin deprem felaketine karşı destek olması için tüm imkanlarını seferber etti. Katar, ihtiyaç olduğu sürece bu krizin çeşitli aşamalarında rol oynamaya devam edecektir. Dünya şimdi Türkiye ve Suriye’de tüm insanlık için gerçek bir sınav olan büyük bir insani felaketle karşı karşıya.

Emir’in Türkiye ziyareti

Katar Komutanı Pir Temim, 12 Şubat’ta İstanbul’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi.

Katar’daki depremzedeler için 168 milyon riyal (yaklaşık 46 milyon dolar) toplandı.

Gözden kaçırma Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Emiri Tamim ile görüştü Haberin Detayları

haberumraniye.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu