Yaşam

İzmir’de ‘Gençlik Şenliği’ heyecanı Başkan Soyer, çadır kamptaki gençleri ziyaret etti

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 5. İzmir Gençlik Şenliği için Türkiye’nin dört bir yanından kente gelen ve Macera Parkı’nda çadır kuran üniversite öğrencilerine sürpriz yaptı.
 
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında gençlerle bir araya geldi. Akşam saatlerinde 5. Gençlik Şenliği için İzmir’e gelen ve Macera Parkı’nda çadır kuran gençleri ziyaret eden Lider Soyer, gençlerle çay eşliğinde sohbet etti. Önder Soyer, Türkiye’nin farklı şehirlerindeki üniversitelerde okuyan gençlerin seçimle ilgili sorularını da yanıtladı.

Bu sıralamayı değiştireceğiz
Seçimle ilgili çok net bir tablo olduğunu belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Türkiye değişim istiyor. Bu bizim son şansımız. Köprüden önceki son çıkış. Herkesin bunun farkına varması gerekiyor. Seçim sandığına gitmeniz gerekiyor. 17.00’den itibaren oy verdiğiniz yerde olun. Kazanacağımıza inanıyorum. Bu, yaşam ve doğa sistemidir. Baskı ne kadar uzakta? Ekonomiyi ve sosyal hayatı ne kadar bastırıyorsunuz? Toplumlar, doğanın bir parçası oldukları için bir enerji biriktirmişlerdir ve bu enerji oylarla kendini gösterecektir. Bu düzeni değiştireceğiz” dedi.

Seçimden sonra ‘İyi ki bu topraklarda yaşıyorum’ diyeceksiniz.
Dünyanın farklı ülkelerini ziyaret ettiğini ancak Türkiye’nin adeta bir cennet olduğunu vurgulayan Önder Tunç Soyer, “Çok güzel bir ülkede yaşıyoruz. Ne güzel bir şehirde yaşıyoruz. Böyle bir toplumda yaşıyoruz, akıllı insanlarımız var. Neden yok oluyoruz? Neden bu bereketli topraklarda yaşıyoruz? İnsanoğlu ilk olarak Anadolu’da bu topraklarda avcılık ve toplayıcılıkla başlamıştır. Hak etmediğimiz bir yoksulluk içinde yaşıyoruz. Bu benzetme değişebilir. Bu bir rüya değil. Hakkımızı gasp edenlerin bizi düşürdüğü durum budur. 28 Mayıs seçimlerinden sonra size bir söz veriyorum ‘iyi ki bu topraklarda yaşıyorum’ diyeceksiniz.

Benim derdim senin nefes alman.
Önder Soyer, burada Bornova Gençlik Merkezi’ni kurarak Macera Parkı’nı canlandıracaklarına işaret ederek, “Kısa bir süre içinde merkezimizi sizlerin kullanımına açacağız. Burası vakit geçirebileceğiniz bir alana dönüşüyor. Gençlik Belediyesi gölge belediyecilik olarak hayal ettiğimiz bir şey. Gençler hayatımızın ortağıdır. Seni anlıyorum ve dinliyorum. Ayrıca iki kızım var. Onlara aşığım. Unutulmamalıdır ki bu şehirde yaşayan çocuklar ve gençler bu şehrin paydaşlarıdır. Bu nedenle Gençlik Belediyesi’ni kurduk. Aldığı kararları bu şehrin belediye kararları olarak uygulayacağız. Gençlerin bu şehrin yönetiminde yer almasını sağlayacağız. Gençlerin bu hikayeye sahip çıkması yeterli. Benim derdim senin nefes alman. Mutluluğunuz için bir şeyler yapabildiğimize sevindim. Üzerine ne inşa ederseniz edin. Spor olur, sanat olur. Ne yapmak istersen, onu yapacaksın.”

Kadifekale gelişti
Kadifekale’de yaşayan ve 5. İzmir Gençlik Şenliği’ne kamp yapmak için katılan Sozar Akdoğan, “Kadifekale’de doğup büyüdüm. Kadifekale sizlerle gelişti. Bölgede büyük sıkıntılar yaşadık. Onlarca kadın mağdur oldu. Siz geldikten sonra kadınlar üretmeye başladı. Çocuklar güldü. Bölgede büyük gelişmeler oldu. İlk defa bir Cumhurbaşkanı bize dokundu” dedi.

Türkiye’nin hiçbir yerinde gençlere verdiğiniz bir bedel yok.
Üniversite için Hatay’dan İzmir’e geldiğini belirten Baran Öztürk, “Bir buçuk yıl önce İzmir’de bir gençlik tiyatrosu kurduk. İzmir’de sadece gençlik tiyatrosu kurabildiğimiz için okumak için İzmir’e geldik. İzmir’in parlak vizyonu bize iyi geldi. Türkiye’nin hiçbir yerinde gençlere verdiğiniz değer yok. Şu anda bir Cumhurbaşkanı’na soru sormak bile mümkün değilken siz bizimle çay içmeye geldiniz.”

Ben bu kampta çok eğleniyorum.
İzmir’in çok keyifli bir şehir olduğunu ve bu şehri gezerken büyülendiğini belirten Baltasar Brembec, “İnsanları çok cana yakın. Kampta inanılmaz eğleniyorum” dedi. Lider Soyer’in depremzedeler için açtığı eski Hilton otel binasında konaklayan Faruk Güldaş, “Malatya’dan İzmir’e geldim ve bizi ağırlayıp sıcacık bir ortam sağladınız. Size minnettarım. Hilton’da kalan depremzedelerin selamlarını getirdim” dedi.

Hem eğlenceli hem güvenli
21 Mayıs Pazar günü sona erecek olan 5. İzmir Gençlik Şenliği’ne katılan öğrenciler için her şey Büyükşehir Belediyesi tarafından düşünüldü. Sadece çadırını getiren gençlere wi-fi, telefon şarjı, kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri, gün boyu atıştırmalıklar, su ve sıcak içecekler, duş ve tuvalet, spor aktiviteleri, kütüphane çadırı ve halı saha gibi birçok imkan sunuluyor. Bornova Gençlik Kampüsü içerisinde bulunan kamp alanında 24 saat güvenlik, nöbetçi personel ve sağlık ekibi görev yapmaktadır.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

boztepehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu