Haber

İsrail’in kararı sonrası ilk tepki: Kesinlikle hesabı sorulacak

Uluslararası Adalet Divanı (UAD), Güney Afrika’nın İsrail’e karşı açtığı ‘soykırım’ davasındaki ilk kararı okudu. Mahkeme, İsrail’in, askerlerinin soykırım yapmasını önlemek için yetkisi dahilindeki her türlü tedbiri alması ve insani durumu iyileştirecek adımlar atması gerektiğine karar verdi.

‘İLK ADIM OLDUĞU İÇİN ÖNEMLİ’

Kararın ardından ilk açıklama TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’tan geldi. Kurtulmuş, “Gazze’de işlediği savaş ve insanlığa karşı suçlardan dolayı Uluslararası Adalet Divanı’nda yargılanan İsrail hakkında verilen ara karar, insani cephenin meşruiyetini kanıtlama yolunda atılan ilk adım olması açısından değerlidir” dedi. İsrail’e karşı artık neredeyse tüm dünya Gazze’deki katliamlardan haberdar.” “Bir an önce durmalı, Gazze’ye insani yardım ulaştırmalı ve uluslararası hukuk bu kanlı katilleri yargılayıp hak ettikleri cezayı vermeli. Bu davaya öncülük eden Güney Afrika Cumhuriyeti’ne insanlık adına teşekkür ediyorum. Davayı yerinde takip eden Milletvekillerimiz ve bu emeği omuzlayan avukatlarımızdır” dedi. .

‘KESİNLİKLE HESABI VERİLECEK’

AK Parti Grup Başkanvekili Abdülhamit Gül, şunları söyledi: “İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze’de gerçekleştirdiği soykırım zaten insanlık vicdanında kınanmıştır. Bugün Lahey’de alınan tedbir, bu vicdani kararın tescilidir ve tarihi niteliktedir. önem.
Bu soykırımın failleri, yaptıklarının hesabını uluslararası mahkemeler önünde mutlaka verecektir. Onlarca yıldır Filistin’de yapılan uluslararası hataları önlemek, İsrail’in işgaline ve zulmüne ‘dur’ demek uluslararası toplumun ortak görevidir.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu