Haber

İran’da Orman Yangınları Kontrol Altına Alındı

Hava sıcaklığının yüksek olduğu İran’da Merivan ormanlarının üç bölgesindeki yangınlardan biri kontrol altına alınırken, diğer ikisinde söndürme çalışmaları sürüyor.

İran’ın resmi ajansı IRNA’nın haberine göre Kürdistan Eyaleti Doğal Kaynaklar Genel Müdürü Behzad Sharifipur, perşembe sabahı vilayet Merivan kentine bağlı Derrehveran, Asneve ve Gomareh Leng köyleri yakınlarındaki ormanlık alanlarda yangın çıktığını söyledi.

Gomareh Leng’deki yangının kontrol altına alındığına dikkati çeken Şerifipur, Derrehveran ve Asneve’deki yangınların devam ettiğini bildirdi.

Şerifipur, yangından etkilenen bölgenin bir kısmının bitmeye yakın olması ve bölgede mayın bulunma ihtimali olduğu için yangına havadan müdahale edildiğini belirtti.

Şerifipur, yangının insan faktörünün neden olduğunu bildirdi.

Öte yandan Kohgiluye-Buyer Ahmed ili Doğal Kaynaklar Genel Müdürü Said Cavidbaht yaptığı açıklamada, Geçsaran ilçesine bağlı Narek Dağı mera ve ormanlık alanda 1 Ağustos’ta çıkan yangının kontrol altına alındığını söyledi. 72 saat sonra kontrol

Yangın söndürme çalışmalarını yürütenlerden 2 kişinin yaralandığını belirten Cavidbaht, kontrol altına alınan yangının yeniden büyümesi ihtimaline karşı çok sayıda grubun gözetleme faaliyetlerini sürdürdüğünü bildirdi.

Yangından ne kadar alanın etkilendiği açıklanmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu