Ekonomi

Goldman Sachs, üretim ve piyasa endişeleri nedeniyle tesla hisselerini düşürdü

Pazartesi günü Goldman Sachs, Tesla Inc (NASDAQ:TSLA) üzerindeki görünümünü ayarladı ve elektrikli araç üreticisinin fiyat hedefini önceki 220 dolardan 190 dolara düşürürken, hisse senedi üzerindeki Nötr duruşunu korudu. Revizyon, Tesla’nın performansını etkileyebilecek üretim zorlukları ve piyasa koşullarına ilişkin endişeleri yansıtıyor.

Firma, ayarlama için Model 3 üretim artışının hızı ve Kızıldeniz çatışması ve buna bağlı güç kaybı nedeniyle Berlin fabrikasındaki operasyonel kesinti de dahil olmak üzere çeşitli faktörleri gösterdi.

Buna ek olarak, Çin Binek Otomobil Birliği (CPCA) ve Motor Intelligence gibi üçüncü taraflarca bildirildiği üzere, çeyreğin ilk iki ayı için kilit bölgelerdeki teslimat tahminleri, yıldan yıla yüksek tek haneli artışlar ve çeyrekten çeyreğe düşük çift haneli düşüşlerle karışık bir tabloya işaret ediyor.

Goldman Sachs teslimat tahminlerini revize ederek Tesla’nın ilk çeyrekte 435.000 araç teslim etmesini beklerken bu rakam 475.000’e geriledi. Ayrıca 2024 yılında toplam araç teslimatı tahmini de bir önceki beklenti olan 2,08 milyondan bir önceki yıla göre %9,5 artışla 1,98 milyona düşürüldü.

Firmanın analizi, 2024’ün ilk çeyreğinin ilk iki ayı ile 2023’ün dördüncü çeyreği karşılaştırıldığında Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’daki Tesla uygulama indirmelerinde sıralı bir düşüş gibi ön verileri içeriyor. Sensor Tower verilerine göre, yılbaşından bugüne kadar yapılan indirmelerin de geçen yılın aynı dönemine kıyasla daha düşük olduğu bildiriliyor. Ayrıca, Tesla’nın Çin fabrikasından yapılan ihracat Ocak ve Şubat aylarının toplamında yıldan yıla düşüş gösterdi.

Goldman Sachs’ın 12 aylık 190 dolarlık revize fiyat hedefi, hisse bazlı tazminatı (SBC) içeren güncellenmiş hisse başına kazanç (EPS) tahminlerine uygulanan 50 katına dayanıyor. Firma ayrıca Tesla’nın hisse senedi için potansiyel senaryoların ana hatlarını çizerek, öngörülen 2026 EPS’ye uygulanan 50-60 katsayı kullanılarak yaklaşık 300 $’lık bir yukarı yönlü ve 2024 EPS tahminlerine uygulanan kabaca 30 katsayı kullanılarak yaklaşık 65-85 $ aralığında bir aşağı yönlü önerdi.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu