Ekonomi

Fransa’da 5 bankaya skandala karıştığı gerekçesiyle baskın düzenlendi

Investing.com – Fransa’da banka hisseleri Salı günü, hisse senedi alım satımında vergi kaçakçılığına ilişkin altı yıllık bir soruşturmayla bağlantılı olarak kolluk kuvvetlerinin beş kuruma baskın düzenlemesinin ardından düştü.

bankalara baskın düzenledi BNP Paribas(EPA: BNPP) ve aracılık kolu Exane ile Société Générale (EPA: SOGN) ve Natixis oldu.

Maliye savcılığından yapılan açıklamaya göre HSBC Holding(LON: HSBA)’ler (NYSE: HSBC) Fransa büroları da arandı.

Le Monde gazetesi, aramalara Maliye Bakanlığı’ndan 160 yetkilinin yanı sıra Almanya’dan yetkililerin katıldığını bildirdi.

Fransa Baskınları “CumaCuma”Bu, bankaların vergi makamlarını temettü ödemeleri konusunda dolandırmak için yapay olarak hisse senedi ticareti yaptığı skandal olarak adlandırdığı şeyle bağlantılı.

“CumaCuma” Yatırımcılar da vergiden kaçınmak için temettü ödemeleri gerektiği anda hisselerini kısa bir süre için yerleşik olmayanlara sattı. Sonra bu süreci tersine çevirdiler ve vergi tasarruflarını ortadan ikiye böldüler.

Bu strateji, Almanya’da emsal bir skandalın merkezinde yer alan “CumEx” stratejisinden daha az riskli bir strateji olarak görülüyordu.

Alman bankası(ETR: DBKGn) ve Commerzbank (ETR: KBKGDahil olmak üzere ülkenin en büyük bankalarının çoğu skandala karıştı, ancak yanlış bir şey yaptıklarını reddetti.

Çeşitli medya iddialarına göre, Alman hükümetine verilen zarar 35 milyar avronun üzerinde (1 euro = 1.0838 dolar). ABN AMRO (AS: ABNdHollanda bankaları dahil) de bu tür işlemler yaptıklarını kabul ettiler.

SocGen hisseleri Paris’te %1,9 düşerek haberlerden en çok etkilenen banka oldu. BNP Paribas hisseleri %0,7 düşüşle farklıydı ve bu, Deutsche’nin %1,5 düşüşten daha azdı.

Deutsche Bank, 2018’den bu yana bilançosunun riskini büyük ölçüde azaltmış olmasına rağmen, potansiyel bir oynaklık kaynağı imajından kurtulmak için mücadele ediyor. Ticari gayrimenkul krizine maruz kalmasına ilişkin korkular, Cuma günü bölüm çapında bir satışı tetikledi ve bu sınırlar yerleştikçe Pazartesi günü kısmen azaldı.

Yazar: Geoffrey Smith

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu