Haber

Fas yalnızca 4 ülkeden gelen yardım tekliflerini kabul etti

8 Eylül gecesi meydana gelen 7 büyüklüğündeki depremde resmi rakamlara göre 2 bin 681 kişi öldü, 2 bin 501 kişi de yaralandı. Fas, yardım tekliflerinin çoğunu reddediyor.

Fas İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, ülkede meydana gelen 7 büyüklüğündeki depremin ardından yetkili makamların, eksikliğin yaratacağı olumsuz durumları dikkate alarak gerekli ihtiyaçları dikkatle değerlendirdiği vurgulandı. Bu gibi durumlarda koordinasyon.

Açıklamada, bu aşamada dost ülkeler; İspanya, İngiltere, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden “arama kurtarma ekibi gönderme” tekliflerinin kabul edildiği belirtildi.

‘İHTİYACA GÖRE DİĞER TEKLİFLER DE KABUL EDİLEBİLİR’

Açıklamada, söz konusu arama kurtarma gruplarının Fas ekipleriyle koordineli çalışmak üzere Pazar günü ülkeye girdiği belirtilirken, ortaya çıkabilecek olası ihtiyaçlara göre diğer dost ülkelerden de destek tekliflerinin kabul edilebileceği paylaşıldı. alan içerisinde.

Açıklamada ayrıca çeşitli ülkelerden gelen dayanışma teklifleri ve girişimlerden memnun kaldıkları da vurgulandı.

KAYIPLAR ARTIYOR

Fas’ta 8 Eylül’de yerel saatle 23.10’da, merkez üssü Marakeş’in El-Huz bölgesinde olan 7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin başkent Rabat başta olmak üzere Kazablanka, Meknes, Agadir ve Fez kentlerini etkilediği belirtildi.

Fas İçişleri Bakanlığı, depremde şu ana kadar (11 Eylül) 2 bin 681 kişinin öldüğünü, 2 bin 501 kişinin de yaralandığını açıkladı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu