Haber

Erdoğan: Kosova’ya en çok ihracat yapan ülke konumundayız

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

Türkiye, Amerika’dan sonra Kosova’yı tanıyan ikinci ülke oldu. Kosova’yı güçlendirmeye devam edeceğiz. Sel felaketinin yaralarının sarılması noktasında gerekli takviyeyi yapmaya hazırız.

Ama şu anda ne yazık ki beklenen sayıya ulaşamadık. 117 sayısına ulaşıldı ama çok çalışarak gol sayısına ulaşacağız. Kosova’nın bağımsızlığının yıldönümünü şimdiden kutluyorum.

NATO ve Avrupa Birliği üyelik çabalarını destekliyoruz. Birlikte neler yapabileceğimizi tartıştık. Canım arkadaşımdan FETÖ’ye karşı bir çalışma istedim.

“Kosova’ya en çok ihracat yapan ülkeyiz”

Serbest ticaret anlaşması ile ticaret hacmimizde olumlu bir ivme yakaladık. 610 milyon avro olan dış ticaret hacmini çok farklı bir seviyeye çıkarmak istiyoruz. Kosova’ya en çok ihracat yapan ülkeyiz. İhracatımızı 1 milyar avroya çıkarmamız gerekiyor.

Kosova’nın gelişimine her alanda yaptığı katkıları memnuniyetle takip ediyor ve takdir ediyorum. Kosova’nın tüm komşularıyla barışına büyük önem veriyoruz. Kosova ile Sırbistan arasındaki olayı destekliyoruz.

Kardeşlik hukukumuzun devamı için adımlar atmaya devam edeceğiz. Kosova halkına selamlarımı gönderiyorum.

Kosova Başbakanı Kurti’nin açıklamalarından öne çıkanlar:

Bugün Sayın Erdoğan’ın daveti üzerine medeniyetlerin buluştuğu bu tarihi şehirde bulunmaktan büyük mutluluk duyuyorum.

İstanbul da insanımız için bir çekim merkezi haline geldi. Şemsettin Sami bizim için çok önemli.

Bugün Erdoğan ile iki ülke arasındaki dostluğu güçlendirme konusunu konuştuk. Ekonomi, savunma ve güvenlik gibi gelişmeleri de değerlendirdik. NATO’daki rolü için Türkiye’ye minnettarız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu