Ekonomi

Çin’de konut fiyatlarının 2024 yılında %5 düşeceği tahmin ediliyor

PEKİN – Yakın zamanda yapılan bir anket, Çin’in emlak piyasasının 2024 yılında daha derin bir gerilemeyle karşı karşıya kalabileceğini ve konut fiyatlarının, satışların ve yatırımların hızlanarak düşmesinin beklendiğini gösteriyor. Çin’de 10 Mayıs ve 17 Mayıs tarihleri arasında yapılan ankete göre yeni konut fiyatları 2024 yılında %5.0 oranında düşecek ve bu düşüş Şubat ayında yapılan ankette öngörülen %0.9’luk düşüşten daha sert olacak. 2025 yılı için ise daha önce beklenen %0,5’lik artışa göre fiyatların değişmeyerek sabit kalması bekleniyor.

Anket sonuçları, Çin hükümetinin Cuma günü emlak piyasasını istikrara kavuşturmak amacıyla önemli destek tedbirleri açıklamasına rağmen ortaya çıktı. Hükümet 1 trilyon yuana (yaklaşık 138 milyar dolar) kadar finansman sağlamayı, ipotek kurallarını gevşetmeyi ve yerel yönetimleri bazı daireleri satın almaya teşvik etmeyi taahhüt etti. Bu adımlar, yetkililer tarafından sektördeki gerilemeyi ele almak için şimdiye kadar atılan en güçlü adımları temsil ediyor.

Bununla birlikte, bu önlemlerin uygulanması ve konut envanterindeki fazlalığı azaltma kabiliyetleri konusunda endişeler devam etmektedir. Emlak piyasası krizinin başladığı 2021 yılından bu yana, talebi artırmak için çeşitli politika müdahaleleri uygulamaya konuldu, ancak bu çabalar sınırlı başarı elde etti.

Ankette ayrıca 2024 yılı için emlak satışlarında %10,0 oranında bir daralma öngörülmektedir ki bu bir önceki ankette öngörülen %5,0 oranındaki düşüşten daha belirgin bir düşüştür. Benzer şekilde, emlak yatırımlarının da daha önce tahmin edilen %6,1’lik düşüşe kıyasla %10,0 oranında azalması bekleniyor.

Çin hükümetinin emlak sektörüne yönelik son taahhüdü dolar karşısında 7.2301 yuanlık bir döviz kurunu yansıtmaktadır.

Emlak piyasasındaki çöküş ve hükümetin buna verdiği yanıt, ekonomik faaliyetin önemli bir bileşeni olan emlak sektörünün Çin ekonomisinin karşı karşıya olduğu daha geniş kapsamlı zorlukların bir parçasıdır. Hükümet piyasanın daha da gerilemesini önlemeye çalışırken yeni açıklanan önlemlerin etkinliği yakından izlenecek.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu