Haber

BAU Global Başkanı Yücel: Küresel sorunların çözümü eğitimde

BAU Global ve CIFAL Türkiye Lideri Enver Yücel, Birleşmiş Milletler (BM) Eğitim ve Araştırma Enstitüsü’ne (UNITAR) bağlı Uluslararası Eğitim Merkezi’nin (CIFAL) ABD’nin Hawaii kentinde düzenlenen 19. uluslararası yıllık toplantısına katıldı. “Dünyada hepimizin yaşadığı ve tanık olduğu savaşlar, açlık sorunu, iklim krizi gibi küresel olaylar, eğitimin ne kadar önemli ve yaşamsal olduğunu bize hatırlatma fırsatı verdi. Eğitim sisteminde önemli yeniliklere imza atmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ülkemizin çocuklarını sürdürülebilirlik vizyonuyla yetiştirmek için.”

Birleşmiş Milletler (BM) Eğitim ve Araştırma Enstitüsü’ne (UNITAR) bağlı Uluslararası Eğitim Merkezi’nin (CIFAL) 19’uncu uluslararası yıllık toplantısı, Chaminade Üniversitesi ev sahipliğinde ABD’nin Hawaii eyaletinde gerçekleştirildi. Toplantıya BM Genel Sekreter Yardımcısı ve UNITAR Lideri Nikhil Seth, BAU Global ve BM Uluslararası Eğitim Merkezi (CIFAL) Türkiye Lideri Enver Yücel, BAU Global Yönetim Konseyi üyeleri, dünyadaki CIFAL merkezlerinin liderleri, yöneticiler, idareciler ve akademisyenler katıldı. Toplantının ilk gün oturumunda CIFAL merkezlerinin yöneticileri Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile ilgili çalışmalarını anlatırken, 2023 küresel projeksiyonu da masaya yatırıldı.

“BUGÜN DÜNYADAKİ YAŞAMLAR EĞİTİMİN NE KADAR ÖNEMLİ OLDUĞUNU HATIRLIYOR”

CIFAL İstanbul Müdürü Prof. Dr. Ebru Canan Sokullu’nun Türkiye’deki çalışmalara ilişkin sunumunun ardından BAU Global ve BM Uluslararası Eğitim Merkezi (CIFAL) Türkiye Lideri Enver Yücel konuştu. 13 bin 218 kilometre uzaklıktaki İstanbul’dan Hawaii’ye gelen ve daha yaşanabilir bir dünya ve insanlık için birlikte çalışmaktan mutluluk duyduğunu dile getiren Yücel, “Günümüz dünyasında savaşları, açlık sorununu hepimiz yaşıyor ve tanık oluyoruz. Bu olaylar bize eğitimin ne kadar değerli ve hayati olduğunu hatırlatma fırsatı verdi.BAU Global Leader olarak yarını inşa edecek çocukların ve gençlerin geleceği inşa etmesi için eğitim sisteminde değerli yeniliklere imza atmaktan mutluluk duyuyoruz. kaliteli eğitim almak ve sürdürülebilirlik vizyonuyla büyümek.O zamandan beri müfredatlarımıza ekledik.Bizim için başta üniversitemiz olmak üzere tüm kurumlarımızda olmazsa olmazımız bilim ve teknolojinin buna paralel olarak gelişmesidir. dünya ve insanlık yararınadır.Eğitim kurumları sadece öğrencilere bilginin aktarıldığı yerler değildir.Gelişim ve gelişime yönelik fikir ve önerilerin sunulduğu yerlerdir. şirketin geleceği aktarıldı. Ancak hakikatle, eğitimle, bilimle toplumda huzur ve sükunet sağlanır, bütün küresel sorunlar çözülür. Bilim ve teknoloji yanlış ellere geçerse dünyada barış olmaz ve olamaz” dedi.

“YEREL HIZLANMA, KÜRESEL İTİCİ”

Değişim liderleri yetiştirmek için çalıştıklarını ve bunu çok önemli gördüğünü ifade eden Yücel, konuşmasına şöyle devam etti: “Pandemi ile birlikte tüm üretim, tüketim ve dağıtım modelleri yeniden şekillendi ve güncellendi. dünya artık bizim derdimiz ve insanlığa uygun sistemler geliştirmek zorundayız.İklim değişikliği, pandemi, bölgesel savaşlar başta olmak üzere geleceğe yönelik tüm tehditlerle baş edebilmek için bir an önce kendimize dönmeli ve bu sürdürülebilir kalkınmayı hayata geçirmeliyiz. hedeflerimizi yerelden başlayarak gündemimize aldık.Ancak, sürdürülebilir kalkınma ve yeşil büyüme ancak yerel paydaşların bilgisi ve katılımı ile başarılı olabilir. küresel hedefleri benimseyin, değerlidir, sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda, kadınları güçlendirmeye, bilimsel araştırmaları artırmaya yönelik çalışmalıyız. tarım ve hayvancılıkta yeşil büyüme odaklı girişimler ve yerel uyanışı küresel sürdürülebilir kalkınmanın itici gücü haline getirmek” dedi.

“SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA KÖYDEN VE TARIMDAN BAĞIMSIZ SAĞLANMAZ”

Köyde doğup büyümüş, tarımın önemini bilen biri olarak yörede özellikle kadının güçlenmesini amaçlayan kadın kooperatiflerinin kurulmasına öncülük ettiğini hatırlatan Yücel, “Tarım ve hayvancılığın yanı sıra tarım ve hayvancılığımız da bizim işimiz. Karbon salımının sıfır olduğu nokta olan Giresun Kulakkaya Yaylası’nda koyun yününden keçe eserler üreten hanımlar 2 bin 700 rakımda.Küresel moda dünyasına adım atmaya çok yakınlar.Sürdürülebilir kalkınma teknolojiden bağımsız sağlanamaz köy ve tarım… Geçmişi, bugünü ve geleceği bağlayabilen, bilimsel fikirleri ve yerel duyguları olan liderler olarak, dertlerin değil, analizin parçası olmalıyız” diye tamamladı.

Konuşmaların ardından CIFAL liderlerinin çalıştayları ve konsorsiyuma yönelik çalışmaları ile toplantı devam etti.

– İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu