Ekonomi

Bank of America, Orta Doğu’daki gerilimin stagflasyona yol açabileceği uyarısında bulundu

Bank of America Securities analistlerinin Cuma günü yayınladıkları bir rapora göre, Orta Doğu’da artan gerilim borsada enflasyonla birlikte bir durgunluk dönemine yol açabilir.

Finans kuruluşu, jeopolitik istikrarsızlığın devam edeceğini ve İran ile İsrail arasındaki dolaylı çatışmalardan doğrudan çatışmalara geçişin orta vadede ekonomi ve siyaset üzerinde ciddi sonuçları olabileceğini öngörüyor. Ayrıca İsrail’den gelebilecek herhangi bir ani askeri tepkinin bölgedeki gerilimi ve istikrarsızlığı artırabileceğine dikkat çekiliyor.

Bank of America Securities, jeopolitik olayların neden olduğu emtia fiyatlarındaki ani artışların, hem durgunluğa hem de enflasyona yol açabileceği için finansal piyasaların başa çıkması en zor öngörülemez faktörlerden bazıları olduğunu belirtti.

Bank of America Securities, küçük çaplı bir çatışma durumunda piyasa istikrarında herhangi bir kesinti olmayacağını beklemektedir. Bununla birlikte, açık bir savaş durumunda, petrol fiyatlarının varil başına 30 dolardan 40 dolara keskin bir şekilde yükseleceğini tahmin ediyorlar.

Daha geniş çaplı bir bölgesel çatışmanın gerçekleştiği bir senaryoda, Brent ham petrol fiyatlarının uzun bir süre için varil başına 150 dolara çıkabileceğini tahmin ediyorlar. Bank of America Securities, Doğu Avrupa, Orta Doğu, Afrika, Avro Bölgesi ve Japonya ekonomilerinin, Tüketici Fiyat Endeksi sepetlerinin önemli bir bölümünü oluşturan enerjiye bağımlılıkları nedeniyle en hassas ekonomiler olduğuna inanıyor.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş ve tercüme edilmiştir ve bir profesyonel tarafından düzenlenmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakınız.

silifke-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu