Ekonomi

Bakan Şimşek’ten ihracatçılara mali desteğin artırılmasıyla ilgili ilk açıklama: Ne kadar ciddi olduğumuzu gösteriyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ihracatı teşvik eden reeskont kredilerine ilişkin önemli bir karar aldı. Temmuz ayında yaptığı değişikliklerle yüzde 30 ilave döviz satışı kuralı ve peşin döviz satışı kuralı gibi şartları kaldırarak krediye erişim kurallarını kolaylaştıran TCMB, günlük kredi kullandırım limitini 1,5 milyar TL’ye çıkardı. , limiti artık 3 milyar TL’ye çıkardı. Bu gelişmenin ardından bir değerlendirme yapan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kalıcı refah artışı için ihracatın değerine dikkat çekti.

“Daha çok ihracat odaklı yatırım yapmamız gerekiyor”

Bakan Şimşek, sosyal medyadan yaptığı değerlendirmede, “İhracatçılarımıza günlük kredi limitini üç aylık sürede 10 kat artırdık. Bu da ihracata öncelik verme konusunda ne kadar ciddi olduğumuzu gösteriyor. İhracata yönelik yatırımlarımızı daha fazla yapmamız gerekiyor” dedi. Kalıcı refah artışı için Orta vadede fiyat istikrarını sağlayarak şirketlerimiz “Küresel piyasalarda sermaye benzeri kredilere erişim sağlayacağız.” sözlerini kullandı.

İHRACATÇI KARARDAN MEMNUN

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden (TİM) yapılan açıklamaya göre, TCMB’nin bankaların reeskont kredisi günlük limitini 1,5 milyar liradan 3 milyar liraya çıkarması ihracatçılar tarafından büyük memnuniyetle karşılandı.

TİM Başkanı Mustafa Gültepe, “Merkez Bankası’nın bankaların reeskont kredisi günlük limitini 1,5 milyar liradan 3 milyar liraya çıkarmasını memnuniyetle karşıladık. Verimli görüşmeler gerçekleştirdiğimiz Merkez Bankası Başkanımız Hafize Gaye Erkan’a teşekkür ediyorum” dedi. İhracatçılarımıza sağladığı destek ve kolaylıklardan dolayı Reeskont “Kredi limitlerini artırarak önemli bir sorunu aşıyoruz. Dolayısıyla ihracatımız finansman arayarak vakit kaybetmek yerine daha fazla üretime ve ihracata odaklanabilecek” dedi.

bor-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu