Haber

Bakan Özhaseki, Zambiya’nın 59. Bağımsızlık Günü resepsiyonunda

ANKARA (İGFA) –Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Zambiya Cumhuriyeti’nin 59. Bağımsızlık Günü resepsiyonuna katıldı.

Resepsiyonda konuşan Bakan Mehmet Özhaseki, Zambiya Cumhuriyeti’nin 59. Bağımsızlık Günü’nü tebrik ederek, “Afrika kıtası denilince Türk milletimizde sıcak duygular, sempatik duygular doğuyor ve biz bunu hep böyle görüyoruz. “Özellikle iktidarda kaldığımız son 21 yılda, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde başlattığımız Afrika açılımında adalete ve karşılıklı saygıya dayalı bir ilişki geliştirmeye büyük özen gösterdik.” Şu şekilde konuştu:

“ZAMBİYA İLE TİCARET HACMİ İKİ KAT ARTTI”

İki ülke Cumhurbaşkanlarının karşılıklı ziyaretleriyle bağların geliştiğini ve ticaret hacminin arttığını belirten Bakan Özhaseki, “Ticaret hacmi son yılda neredeyse iki katına çıktı. Bunun önümüzdeki günlerde de artarak devam edeceğine inanıyoruz. Bundan sonra özellikle Afrika, Zambiya gibi dostluk ve sevgiyle yaklaştığımız ülkelerle işlerimiz büyüyecek ve çoğalacak. “Zambiya ile tarihi, sosyal ve kültürel bağlarımızı geliştirerek ülkelerimiz arasındaki dostluk temelli ilişkilerimizi kararlılıkla sürdüreceğiz.” dedi.

“HİÇBİR ZAMAN SÖMÜRÜ VE ÇIKARA DAYALI İLİŞKİLER İÇİNDE OLMADIK”

Türkiye’nin bazı batılı ülkelerden farklı olarak Afrika’da sömürü ve çıkar peşinde olmadığını belirten Bakan Özhaseki, “Özellikle biz Türkler yüzyıllardır gittiğimiz her ülkede muhatap olduğumuz herkesle medeni ilişkiler geliştirdik, adalete ve eşitliğe dayalı bir ilişki kurduk. . Özellikle Afrika’ya gittiğimizde bazı batı ülkelerinde olduğu gibi hiçbir zaman sömürüye, çıkara dayalı bir ilişki içinde olmadık. “Bundan sonra eşit ülkeler olarak işlerimizi aynı seviyede, karşılıklı saygı ve adalet temelinde sürdürme niyetindeyiz.” söz konusu.

Konuşmanın ardından Bakan Mehmet Özhaseki, Zambiya Cumhuriyeti Büyükelçisi William Maipambe Sikazwe ve davetliler Zambiya Cumhuriyeti’nin 59. Bağımsızlık Günü pastasını kesti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu