Ekonomi

Asya borsaları çoğunlukla düştü

Asya-Pasifik piyasalarının çoğu düşerken, Çin ve Hong Kong hisseleri Salı günü, dünyanın en büyük ikinci ekonomisindeki yetkililerin hisselerdeki son satışları durdurmak için önlemler almasıyla yükseldi.

CSI 300 endeksi ve Hong Kong Hang Seng endeksi yüzde 2 arttı. Anakara Çin’in CSI 300 endeksi geçen hafta beş yılın en düşük seviyesine geriledi.

Çin menkul kıymetler ve düzenleme komisyonundan yapılan açıklamaya göre bu, kurumsal yatırımcıların piyasaya daha büyük çabalarla girmelerine yol açacak. Bu, Pekin’den kasıtlı olarak teşvik gelmemesinin piyasa hissiyatını baskıladığı bir zamanda gerçekleşti.

Yatırımcılar aynı zamanda Avustralya Merkez Bankası’nın günün ilerleyen saatlerinde vereceği faiz kararını beklerken, ekonomistler oybirliğiyle RBA’nın faiz oranlarını yüzde 4,35’te tutmasını bekliyordu.

Japonya’da hane halkı harcamaları Aralık ayında yıllık bazda yüzde 2,5 düşerek ekonomistlerin yüzde 2,1’lik beklentilerine kıyasla beklenenden fazla düştü.

Aralık ayında hane başına ortalama aylık gelir, bir önceki yıla göre nominal olarak yüzde 4,4, reel olarak ise yüzde 7,2 azalarak 1.099.805 yen oldu.

Japonya Merkez Bankası, sürdürülebilir ücret artışının aşırı gevşek para politikasını gevşetmenin ön koşullarından biri olduğunu söyledi.

Avustralya’da S&P/ASX 200, RBA kararı öncesinde yüzde 0,5 düşerek Pazartesi gününden itibaren kayıplarını sürdürdü. Avustralya doları, ABD doları karşısında hafifçe güçlendi.

Japonya’da Nikkei 225 yüzde 0,7 kayıp yaşarken Topix yüzde 0,8 ile daha büyük bir kayıp yaşadı.

Güney Koreli Kospi önceki kazanımlarını tersine çevirerek yüzde 0,5 kayıp yaşarken, küçük ölçekli Kosdaq yüzde 0,7 kayıp yaşadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu