Haber

Ankara’da Toplu Taşımada Yüzde 57 Artış

Ankara’da düzenlenen UKOME toplantısında bugün alınan kararla toplu ulaşımda yüzde 57 zam yapıldı. Tam bilet 9,5 TL’den 15 TL’ye, öğrenci bileti 4,75 TL’den 7,5 TL’ye yükseldi.

Akaryakıta yapılan ÖTV zammı toplu taşıma ücretlerine yansımaya başlandı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) aldığı kararla toplu ulaşıma yüzde 57 zam yapıldı.

Daha önce 9,5 TL olan tam bilet 15 TL’ye, 4 TL olan öğrenci bileti ise 7,5 TL’ye çıktı. Öğrenci aboneliği aylık sınırsız 220 TL olarak belirlendi.

Kararın 24 Temmuz prestijiyle uygulanmaya başlanacağı öğrenildi.

“Aylık 300 milyon TL zarar”

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, taban fiyat artışı, KDV, ÖTV, akaryakıt ve araç bakım onarım artışlarının toplu ulaşımdaki artışı kaçınılmaz hale getirdiği vurgulandı.

Açıklamada, EGO Genel Müdürlüğü’nün bilet fiyatlarını düşük tuttuğu için ayda 300 milyon TL zarar ettiği belirtildi. ‘Bu kayıp ABB’nin diğer bütçe kalemleriyle karşılanıyor. Sadece son bir hafta yapılan akaryakıt zamlarının faturası ayda 300 milyon TL ve ek olarak 20 milyon TL olacak.söylendi.

Devletin çıkardığı mevzuata göre ücretsiz ve indirimli olarak taşınan yolcuların toplam taşınan yolcu sayısına oranı %41’e ulaştı. On yolcudan dördü ücretsiz veya indirimli seyahatten yararlanıyor. Bu durum EGO ve özel halk otobüsü firmalarının zararını artırmaktadır.‘ yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu