Ekonomi

Alzheimer aşısının ilk test sonuçları açıklandı

Japon bilim insanları, Alzheimer hastalığının etkilerini azaltmak için geliştirdikleri aşının ilk deneyinin sonuçlarını paylaştı.

Amerikan Kalp Derneği’nin 2023 Temel Kardiyovasküler Bilimler Konferansı’nda Tokyo’daki Juntendo Üniversitesi’nden araştırmacılar, Alzheimer hastalığının seyrini değiştireceği düşünülen aşıyla ilgili çalışmalarını sundular.

Araştırmacılar, Alzheimer ile ilişkili yaşlanma belirtilerini taşıyan glikoproteinleri (SAGP) taşıyan hücreleri yok ettiğini söyledikleri aşının etkilerini fareler üzerinde deneyler yaparak gözlemlediler.

Bu kapsamda farelerin beyin fizyolojisini değiştiren ve Alzheimer hastası olan insan beyni ile aynı koşulları sağlayan bilim insanları, kontrol setinde herhangi bir değişiklik yapmayıp deney setindeki farelere SAGP aşısını verdi. ikinci ve dördüncü aylar.

Alzheimer’ın ileri evresindeki hastaların sıkıntı belirtisi göstermediğini ve konsantre olamadıklarını hatırlatan araştırmacılar, altıncı ayda yapılan labirent deneylerinde aşılanan farelerin sağlıklı farelerdeki gibi huzursuz ve temkinli davrandıklarını belirttiler.

Araştırmanın ortak yazarı Dr. Chieh-Lun Hsiao, geliştirdikleri aşının, Alzheimer sürecinde beyindeki iltihaplanmayı azaltmasının yanı sıra farelerin davranışını iyileştirmesiyle diğer Alzheimer çalışmalarından farklılaştığını vurguladı.

Alzheimer hastalığında mikroglia hücrelerinde SAGP proteininin arttığına dikkat çeken Chieh-Lun Hsiao, ileride yapılacak aşı çalışmalarında aktif mikrogia hücrelerini yok ederek beyindeki iltihabı kontrol altına almayı ve nihayetinde hastalığın yol açtığı davranışsal bozulmayı onarmayı umduklarını söyledi.

Henüz herhangi bir bilimsel dergide yayınlanmayan araştırmanın detayları American Heart Association’ın internet sitesinde paylaşıldı.

haber-cizre.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu