Haber

Adıyaman’daki Fransız sahra hastanesinde iş değişikliği

Fransa’nın Adıyaman kentindeki sahra hastanesinde görev yapan grubun dün itibarıyla ülkelerine döndüğü ve yeni ekibin göreve başladığı açıklandı. Öte yandan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile video konferans görüşmesi yaparak Ukrayna savaşını ve deprem felaketini ele aldı.

Türkiye’de yaşanan depremlerin ardından Türkiye’nin arama kurtarma ve sağlık ekipleri, Fransız Sivil Güvenlik ve Kriz Yönetimi Ajansı (Securite Civile) organizasyonunda kademeli olarak ülkelerine dönüyor. Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde 1000 metrekarelik alana sahra hastanesi kurarak depremzedeleri tedavi eden Fransız ekip, dün itibarıyla ülkelerine dönerek görevlerini Fransa’dan gelen yeni gruba bıraktı.

Öte yandan Fransa’nın arama kurtarma ekibinin bir kısmı 17 Şubat’ta ülkelerine dönerken havalimanında halk tarafından dakikalarca alkışlandı. Fransa’nın Türkiye Büyükelçiliği, “Depremin hemen ardından bölgeye sevk edilen Fransız arama kurtarma görevlilerimiz bugün Adana Havalimanı’ndan alkışlarla karşılandı. Bu jest bizleri çok duygulandırdı, ilginiz için çok teşekkür ederiz.” güven.” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile dün video konferans görüşmesi gerçekleştirerek Ukrayna savaşını ve deprem felaketini ele aldı. “Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna’daki savaş hakkında görüş alışverişinde bulunduk. Ukrayna’nın kazanması için takviye kuvvetlerimizi artırmalıyız. Rusya’nın taarruzdan vazgeçmesi için baskıyı artırmaya devam etmeliyiz. Türkiye’de yaşanan depremi takip eden saatlerde, sivil güvenlik güçlerimiz “Gölbaşı’ndaki sahra hastanemizde her gün yüz yaralıya bakılıyor. Tam seferberlik ve dayanışma içinde olmaya devam ettiğimizi Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teyit ettim.” Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu süreçte gösterilen destek ve dayanışma için Fransa’ya teşekkür ettiği vurgulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu