İş

ABD’de özel istihdam artışı Mayıs ayında son 4 ayın en düşük seviyesine geriledi

Mayıs ayında Amerika Birleşik Devletleri’nde özel sektör bordrolarındaki artış, küçük işletmelerin işgücünü azaltmasıyla birlikte Ocak ayından bu yana en düşük seviyesine geriledi. Çarşamba günü açıklanan ADP İstihdam raporuna göre, özel sektör işverenleri 152.000 kişilik istihdam yaratarak ekonomistlerin beklediği 175.000 kişilik artışın gerisinde kaldı. Bu rakam aynı zamanda geçtiğimiz yılın aylık ortalaması olan 194.000’in altında ve Nisan ayında eklenen revize edilmiş 188.000 işten bir düşüşü temsil ediyor.

Raporda, bordro rakamlarındaki düşüşün en belirgin olduğu sektörün, Kasım ayından bu yana ilk kez 10,000 kişilik istihdam kesintisine giden küçük şirketler olduğu belirtildi. Ayrıca, imalat sektörü Temmuz ayından bu yana en önemli düşüşü yaşayarak 20,000 iş kaybetti.

Buna karşılık, 500 veya daha fazla işgücüne sahip olan büyük işverenler işe alım yapmaya devam ederek 98.000 istihdam yarattı ve bu rakam bir önceki ayın rakamlarıyla hemen hemen aynı oldu. Çalışan sayısı 50 ila 499 arasında olan orta ölçekli işletmeler ise Nisan ayındaki 59.000’lik istihdam artışına kıyasla 79.000 istihdam artışı sağlamıştır.

Başta ticaret, ulaştırma ve kamu hizmetleri olmak üzere hizmet sektörü işletmeleri istihdam artışlarına öncülük etti. Eğitim ve finansal hizmetler de büyüme kaydederken, eğlence ve konaklama sektörü Kasım ayındaki iş kayıplarından bu yana en az istihdamı yarattı.

İş değiştirenlerin ücretlerindeki artış art arda ikinci ayda da yavaşlayarak yıllık bazda %7,8’e gerilerken, mevcut pozisyonlarında kalanların ücretleri art arda üçüncü ayda da %5’lik istikrarlı bir artış kaydetti. Özellikle eğitim ile eğlence ve konaklama sektörleri, %5,5 ile işlerinde kalanlar için ortalamanın üzerinde ücret artışları yaşadı.

İstihdam artışındaki bu yavaşlama, Federal Rezerv’in Mart 2022’den bu yana toplam 525 baz puanlık bir dizi faiz artırımı yaptığı bir dönemde gerçekleşti. Fed, genel enflasyonu %2’lik hedefe indirme çabalarında kritik bir faktör olan hizmet enflasyonu üzerindeki etkisi nedeniyle ücret artışını yakından takip ediyor.

Çalışma Bakanlığı’nın son raporu, Nisan ayında açık işlerin son üç yılın en düşük seviyesine gerilediğini ve açık işlerin işsiz bireylere oranının pandemi öncesi seviyelere döndüğünü gösterdi.

Ekonomistler şimdi, Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun Cuma günü açıklayacağı Mayıs ayı tarım dışı istihdam raporunu bekliyor. Tahminlere göre geçen ay 170,000 özel sektör istihdamı eklenirken, toplam bordro büyümesinin 185,000 olması bekleniyor. İşsizlik oranının %3,9’da kalacağı ve yıllık ücret artışlarının %3,9’da kalacağı tahmin ediliyor.

Federal Rezerv’in 11-12 Haziran’da gerçekleştireceği toplantıda şu anda %5,25-%5,50 seviyesinde bulunan gösterge gecelik borç verme faiz oranında bir değişikliğe gitmesi beklenmiyor. Ancak, Fed ekonomik projeksiyonlarını güncelleyecek ve ileriye dönük uygun politika faizine ilişkin fikir verecektir. Yıl sonuna kadar bir faiz indirimi beklentilerine rağmen, enflasyon eğilimleri politika yapıcıların duruşunda bir değişikliğe yol açtı ve faiz oranı vadeli işlem piyasaları şimdi 2023’te en fazla 50 baz puanlık bir indirim öngörüyor ve potansiyel olarak Eylül ayında 25 baz puanlık bir indirimle başlıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu