Ekonomi

ABD askeri teçhizat satışları 2023’te 238 milyar dolara çıkacak

Amerika Birleşik Devletleri, 2023 mali yılında yabancı hükümetlere askeri teçhizat satışında %16’lık bir artış kaydederek 238 milyar dolarlık yeni bir rekora ulaştı. Silah ihracatındaki bu artış, ülkelerin Ukrayna’ya sağlanan teçhizatı yenilemek ve büyük çatışmalar beklentisiyle savunmalarını güçlendirmek istemesiyle ortaya çıktı.

Dışişleri Bakanlığı Pazartesi günü bu büyümeyi vurguladı ve Lockheed Martin (NYSE:LMT), General Dynamics (NYSE:GD) ve Northrop Grumman (NYSE:NOC) gibi savunma yüklenicilerinin ürünlerine olan talebin arttığına dikkat çekti. Bu şirketlerin hisselerinin mevcut küresel istikrarsızlıktan faydalanması bekleniyor.

Dışişleri Bakanlığı bu silah satışlarını ve transferlerini ABD dış politikasının bölgesel ve küresel güvenlik üzerinde kalıcı etkileri olan kritik araçları olarak görüyor. Yıl içinde onaylanan önemli anlaşmalar arasında, Polonya’nın Lockheed Martin’den Yüksek Hareketli Topçu Roket Sistemleri’ni (HIMARS) 10 milyar dolara, Almanya’nın ise eski adıyla Raytheon’dan (NYSE:RTN) RTX’ten AIM-120C’yi 2,9 milyar dolara satın alması yer aldı. -8 Gelişmiş Orta Menzilli Havadan Havaya Füzeler (AMRAAM) ve RTX ile Norveçli Kongsberg’in ortak çalışması olan Ukrayna’nın Ulusal Gelişmiş Havadan Havaya Füze Sistemleri (NASAMS).

Lockheed Martin ve General Dynamics, önümüzdeki çeyreklerde büyük ölçekli topçu mermileri, Patriot füze önleyicileri için mevcut siparişler ve zırhlı araçlara olan talebin artmasıyla desteklenen güçlü bir performans bekliyor.

Yabancı hükümetler ABD silahlarını iki ana kanaldan satın alabilirler: şirketlerle doğrudan müzakere edilen doğrudan ticari satışlar ve genellikle ABD büyükelçiliğindeki bir Savunma Bakanlığı yetkilisi ile teması içeren yabancı askeri satışlar. Her iki yöntem de ABD hükümetinin onayını gerektiriyor.

ABD şirketlerinin doğrudan askeri satışları, 2022 mali yılındaki 153,6 milyar dolardan hafif bir artışla 2023 mali yılında 157,5 milyar dolara yükseldi. Bu arada, ABD hükümeti aracılığıyla yapılan satışlar daha da arttı ve bir önceki yıl 51,9 milyar dolardan 2023’te 80,9 milyar dolara ulaştı. Bu büyüme, artan güvenlik kaygıları nedeniyle ABD savunma teçhizatının uluslararası pazarlarda artan rolünün altını çiziyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu